Jak ustawić hamulce w rowerze na krzywym kole

Hamulce na krzywym koleJeśli posiada się krzywe koła w rowerze – to hamulce mogą nie działać prawidłowo. Chodzi tutaj o hamulce typu v-brake i szczękowe. Wtedy można ustawić je tylko w taki sposób, aby mimo wszystko była jakaś względna siła hamowania podczas jazdy.

W pierwszej kolejności warto jednak pomyśleć o wycentrowaniu koła. Jak centrować koło napisaliśmy publikację oraz filmy. Każdy może samemu wyprostować koło w rowerze i to w kilka minut. Hamulce wspomnianego typu działają prawidłowo tylko na prostych kołach (obręczach kół). Im koła mają większe skrzywienie – tym słabsza będzie siła hamowania podczas jazdy.

Hamulce działają na zasadzie jednoczesnego silne zaciśnięcia klocków hamulcowych w tym samym miejscu, oraz po dwóch stronach obręczy koła. Nierównomierne dociśnięcie klocków oraz miejsca ich chwytu, skutkuje znacznie słabszą siłą hamulca.

Jeśli samemu się nie chce centrować koła – można udać się z nim do serwisu. W serwisie wykonają taką usługę za opłatą. Można również kupić całe nowe koło. Często cena nowego prostego koła tych z dolnej pułki jest podobna, do ceny samego centrowania kół roweru w serwisie. Więc co wybrać, to jest zależne od klasy sprzętu jaki wykorzystujemy – tak aby wybrać najkorzystniejszą opcję.

Jak ustawić hamulce na krzywym kole – przede wszystkim należy poluzować klocki hamulcowe. Następnie zakręcić kołem i sprawdzić do jakiego miejsca zbliża się najbliżej obręcz względem klocka hamulcowego.

Należy ustawić tak klocek hamulcowy – aby był oddalony od obręczy nie więcej niż 1-2 mm. Gdy koło jest krzywe, oddalenie te musi być od wypukliny – czyli od skrajnie wpuklonej części obręczy koła. Jak to ustalimy należy dokręcić klocek w w tym miejscu. Następnie sprawdzić przy ręcznym dociśnięciu go do obręczy koła, czy dobrze schodzi się z bokiem obręczy. Powinien mieć styk jak na największej płaszczyźnie.

Tak samo postępuje się z drugim klockiem hamulcowym. Normalnym jest, że jeden klocek będzie bardziej oddalony od obręczy koła niż ten drugi. W zależności w którym miejscu i jak jest skrzywione koło.

Hamulce rowerowe na krzywym kole nie działają z taką samą siłą jak na prostym. Dlatego jeśli powstanie większe skrzywienie obręczy kół niż 2-4 mm – to zdecydowanie zaleca się centrowanie koła.

Hamulce są niezbędne dla bezpieczeństwa jazdy na rowerze. Jeśli nie działa prawidłowo tylko jeden z nich, jeszcze nie ma tragedii. Natomiast gdy obydwa hamulce nie zatrzymują roweru na dystansie 1 przebytego metra przy jeździe turystycznej, należy to szybko naprawić.

Najprostszym rozwiązaniem zawsze jest wycentrowanie krzywego koła samodzielnie. A następnie prawidłowe ustawienie hamulców – aby działały mocno i sprawnie. Zapraszam do kolejnych tematów w serwisie oraz komentarzy.

2 komentarze

  1. Suszek pisze:

    U mnie krzywe koło w rowerze było na 5 mm. To 0,5 cm bardzo duże bicie na boki. Hamulce tylny praktycznie nic nie działał. Według tego artykułu i filmu ustawiłem. Działa znacznie lepiej. Nie jest to zryw w miejscu jak na prostych kołach co miałem dawniej. Ale i tak jest znacznie lepiej niż było do tej pory. Dzięki wielkie za ten poradnik.

  2. Maciek17 pisze:

    Ustawiłem hamulce w rowerze i działają nawet dobrze. Miałem bardzo krzywe koła, troszeczkę je wyrównałem na bazie Waszego poradnika. Teraz wszystko hamuje całkiem nieźle. Wymyłem też obręcze koła i klocki hamulcowe, bo były całe zasyfione czarnym pyłem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *