Jak usunąć kamień wodny z czajnika – najlepszy sposób na odkamienianie

Odkamienianie dzbankaKamień wodny to osad wytrącający się z wody a dokładnie z wapienia i magnezu zawartego w wodzie. Szczególnie jest on problematyczny jeśli posiada się ujęcie twardej wody – czyli takie gdzie jest go najwięcej.

Najbardziej typowymi miejscami gdzie osadza się problematyczny kamień wapienno wodny jest czajnik (wytracanie minerałów wody podczas gotowania) oraz oczywiście pralka. Osady mogą także być w innych miejscach, takich jak perlatory czy grzałki i podgrzewacze.

Bez znaczenia gdzie powstał kamień wodny w postaci osadu i skrzepów – usunąć go można w bardzo prosty i szybki sposób. Do tego nie stosuje się żadnych octów, sodek oczyszczonych i innych kupnych tabletek czy proszków odkamieniających. To wszystko nie jest potrzebne, bo rozwiązanie jest znacznie prostsze i tańsze a co więcej bardzo skuteczne i szybkie w działaniu.

Do pozbycia się każdego kamienia wodnego wystarczy sam najprostszy składnik – jakim jest „kwasek cytrynowy”. Saszetkę można kupić w każdym sklepie spożywczym i są one bardzo tanie. Znajdują się one zawsze tam gdzie proszki do ciasta, sody i tego typu rzeczy praktycznie w każdym sklepie. Paczka kwasku cytrynowego to wydatek około dwóch złotych.

Czyszczenie czajnika z kamienia wodnego – bez znaczenia czy jest to czajnik elektryczny czy tradycyjny. Wlewamy do naczynia jakie chcemy oczyścić ciepłej wody, do wysokości gdzie najwyżej znajduje się osad. Następnie wsypuje się kwasek cytrynowy i go miesza w tej wodzie.

Mieszanie kwasku wykonuje się do czasu, aż całkowicie się on rozpuści – im więcej wody tym więcej należy dodać kwasku, aby stężenie było wystarczające. Na czajnik mieszczący około 3 litry wystarczy jedna torebka 20 gram kwasku cytrynowego.

Gdy kwasek się rozpuści w wodzie należy odstawić to wszystko na jakiś czas. Z reguły jest to kilkanaście minut lub w przypadku mocno zapuszczonych i mocno otoczonych osadem (kamieniem wodnym) elementów kilkadziesiąt minut. Kwasek wszystko sam rozpuści i oczyści nie potrzebuje do tego żadnych dodatkowych czynności. Tego roztworu nie gotujemy, tylko odstawiamy na bok na czas rozpuszczania.

Nie trzeba nic więcej robić – tylko zwracać uwagę czy całość osadu się rozpuściła. Aby przyspieszać ten proces można co jakiś czas zamieszać naczyniem, ale nie jest to konieczne.

Następnie gdy wszystko zostanie ładnie oczyszczone z osadów należy substancję po prostu wylać do kanalizacji. Nie jest on szkodliwy dla środowiska i nie ma żadnych negatywnych dla niego czynników. Co więcej może też pomóc to potem oczyścić kanalizację i pozbyć się z niej nieprzyjemnych zapachów.

Stosowanie kwasku cytrynowego do usuwania osadu wodnego jest najprostszym sposobem a zarazem najszybszym. Nie występują w nim szkodliwe czynniki i jest dodatkowo bezpieczny. Warto posiadać w domu zapas tego proszku, przydaje się nie tylko do kuchni ale także w sprawach technicznych czy utrzymania czystości domu. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie.

2 komentarze

  1. Stefan Barczyński pisze:

    Nawet się nie spodziewałem, że to tak skutecznie działa. Dodałem tego kwasku i odstawiłem na dwadzieścia minut, potem zaglądam i nie ma śladu po osadzie. Wszystko pięknie się błyszczało wewnątrz dzbanka. Tą wodę wylałem do zlewu i przepłukałem czajnik. Na razie cały czas jest w nim bardzo czysto. Ogromne podziękowania za ten materiał.

  2. Olgierdowicz pisze:

    Zrobiłem wszystko jak w artykule, krok po kroku. W ciągu około 20 minut mój czajnik zaczął lśnić jak zupełnie nowy w środku. Miałem tam sporo osadu i przebarwień oraz na dnie większa warstwa. Teraz jest jak nowy, czysty śliczny i błyszczący metal. Dzięki ogromne za ten wpis. Zawsze będę teraz tak oczyszczał te osady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *