Jak usunąć piszczenie i skrzypienie roweru

Naprawa roweruWszystkie rowery poruszają się dzięki sile, w tym przypadku mechanicznej przełożonej z naszych nóg. Do napędu roweru w nim samym zaliczamy korbę wraz z trybami, łańcuch, kasetę czyli zębatki z tyłu, ośkę, wianki oraz to w czym one są czyli miski lub suporty.

Na pewno każdy nie raz słyszał że ktoś jedzie rowerem któremu te układy wydają piski.

Gdy tak się dzieje jest już ostatni termin na przywrócenie go do stanu sprawności oraz zakonserwowaniu. Piski są niczym innym jak dźwiękiem sygnalizującym że rower i jego układ napędu jest mocno zaniedbany – gdy rower piszczy już podczas jazdy przez tarcie zębatek o łańcuch zużywają się jego wspomniane części bardzo szybko.

Nie należy czekać do pielęgnacji z tymi częściami aż zaczną wydawać dźwięki. Rower zawsze powinien chodzić cicho – a jedyny odgłos jaki ma prawo wydawać to grzechotka z przerzutek podczas swobodnego zjazdu. Także gdy w rowerze słychać już piski całość nie tylko się zużywa błyskawicznie ale i sam rower ciężej chodzi zmniejszając jego osiągi. Aby temu zaradzić należ wykonać bardzo prostą czynność.

Mianowicie zdejmujemy stary smar jaki jest na napędzie roweru – skrobiemy go dokładnie śrubokrętem a potem benzyną lub szczotką ryżową całkowicie czyścimy powierzchnie biegów i łańcucha. Następnie nakładany świeży smar lub olej rowerowy w miejscach takich jak każde oczko łańcucha i odrobinę na kasetę czyli także i wolnobieg.

Potem rozprowadzamy smar przez zmianę biegów w rowerze i wszystko chodzi już bardzo cicho, płynnie i lekko. W innych artykułach o zadbaniu gdy inne części wydają dźwięki i jak to naprawić. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Jeden komentarz

  1. TNTRac pisze:

    Prawidłowo konserwowany rower nie wydaje żadnych dźwięków podczas jazdy. Jak się nim jedzie jest bardzo cichy. Oczywiście o wąskich kołach tych co nie słychać bieżnika na drodze. niestety wiele osób nie smaruje napędu i pojawia się piszczenie, ma źle wyregulowane przerzutki i pojawia się tarcie tak samo z hamulcami.

    Jak się dba o rower to chodzi on praktycznie bezgłośnie a co więcej bardzo lekko, takie zaniedbany jest jego przeciwieństwem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *