Jak uzyskać i wydobywać nasiona roślin

Pozyskiwanie nasionNasiona można uzyskać w bardzo łatwy sposób. Nasiona zawsze się bierze z dojrzałych owoców lub warzyw. Dojrzałe okazy mają odpowiednio rozwinięte nasiona wewnątrz, przez co tylko takie się nadają do pozyskania.

Jak pozyskać nasiona – dojrzały owoc lub warzywo należy rozkroić i dokładnie wyjąć wszystkie nasiona znajdujące się wewnątrz niego – nasiono to nic innego jak pestki z tego z czego się je pobiera.

Pestki czyli uzyskane nasiona powinny być odpowiednio składowane – należy je dokładnie wysuszyć. Uzyskane nasiona rozkłada się na papierowych ręcznikach w celu odsączenia z nich wilgoci.

Nasiona powinny leżeć na wolnym powietrzu w suchym i ciepłym pomieszczeniu przez kilka dni. Gdy będą już całkiem suche z zewnątrz można zrobić papierową torebkę do której należy je wsypać. Ważną informacją jest to że nasiona nigdy nie powinny być przetrzymywane w woreczkach foliowych. Nasiona muszą swobodnie oddychać.

Na papierowej torebce (w ostateczności gotowej kopercie listowej) koniecznie trzeba napisać czego są to nasiona, aby ułatwić ich późniejszą identyfikację. Nasiona w takiej formie mogą swobodnie przeczekać do następnego okresu sadzenia.

Ważna informacja, nasiona nie powinny być przechowywane dłużej niż rok czasu. Po okresie roku tracą swoje właściwości i stają się zbyt przesuszone, przez co ich mniejszy odsetek będzie kiełkował po posadzeniu.

Powinny być one przechowywane zawsze w suchym miejscu. Zapraszamy do przeczytania kolejnych artykułów.

Jeden komentarz

  1. Trafo

    Ja teraz wyciągałam nasiona z dyni oraz wcześniej z papryki. Zawsze korzystam z własnych nasion na późniejsze obsiania. Ale uwaga nie każde nasiono będzie dobre szczególnie z tych kupnych owoców i warzyw. Najlepiej zasadzić z kupnych, potem owoce jakie się wyhoduje samemu dopiero z nich uzyskiwać a nie od razu z tych ze sklepu. Nie wiem czemu tak jest ale to się zawsze sprawdza. Dopiero po sadzone rodzą dobre i sprawne a inaczej mogą być uszkodzone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.