Jak używać Nordic Walking
Spacerowanie z pomocą dwóch kijków stało się bardzo popularne. Cała ich popularność do nas przybyła z Niemiec gdzie wszędzie można spotkać osoby przemieszczające się za pomocą czegoś takiego.
Kijki te służą w dwóch celach z czego jeden jest nie istoty z racji praktycznej a tylko formalny. Całość ich zastosowania jest przeznaczona dla funkcji zdrowotnych czyli poprawieniu naszego zdrowia i utrzymaniu ciała w takim stanie.
Marsz z kijkami Nordic Walking służy do poprawy sprawności ruchowej. Podróżując bez takiego sprzętu wykorzystujemy około 60% mięśni swojego ciała a stosując Nordic Walking (choć to nie nazwa kijków ale styl podróżowania) wykorzystywane jest ich około 85% – czyli dużo więcej.
Mówimy tutaj o mięśniach poprzecznie prążkowych czyli szkieletowych służących nam do pokonywania trudności codziennego życia i noszenia nasze ciało. Wspomniałem że są dwa powody posiadania takich kijków, pierwszy jest już opisany który dotyczy większego angażowania mięśni.
Drugi formalny to nic innego jak coś co daje nam podstawę do wykonywania takich ruchów podczas spaceru. Osoba spacerująca tak samo jak z kijkami i wykonywająca ruchy górnymi partiami ciała podczas tego spaceru jak w Nordic Walking wyglądała by dziwnie i pewnie budziła zainteresowanie przechodniów. Kijki Nordic Walking natomiast ją usprawiedliwiają i sygnalizują że wszystko jest ok z taką osobą i ruchami jakie wykonuje.
Nordic Walking służy nie tylko do samego rozruszania mięśni ale i zachowywania równowagi. Często są one stosowane lub ich pochodne na stokach narciarskich (zresztą z tamtych miejsc się wychodzą).
Ogólnie sprzęt ten jest warty uwagi bez względu na wiek, w mniejszym stopniu dla osób do 30 roku życia. Po przekroczeniu tego wieku jest on jak najbardziej wskazany bo rekompensuje nam czynności sportowe, które są niezbędne do zachowania zdrowia i sił.
Wiele osób korzysta z tego sprzętu w miastach co jest błędem założenia ich powstania. Nordic Walking powstało do poruszania się po obszarach górskich, morskich tylko tam gdzie mamy duży dopływ świeżego powietrza bez spalin.
Używając go bardzo duży procent naszych mięśni pracuje. których paliwem jest tlen. Podczas takiego spaceru pobieramy więcej tlenu niż w zwykłej przechadzce, przez co wciągamy duże ilości tlenu jaki nas otacza zamienianego na energię w mięśniach.
Podróżując z Nordic Walking po mieście powinno się mieć świadomość że się trujecie nie tylko płuca ale i własne mięśnie – dlatego warto wybierać się na spacery tego typu tylko na obszary o czystym powietrzu lub choć bardzo mało zurbanizowane jak wioski i tereny za miastem. Zapraszamy do następnych artykułów.