Jak wejść i zobaczyć system Bios komputera

Bios systemu komputeraBios komputera jest to wywnętrzy system sterujący całymi procesami podstawowymi każdego komputera. W nim zarządza się wszelkimi podzespołami i ich działaniem. W Biosie są ustawienia dysków, pamięci, rozruchu oraz wykrywania sprzętu podstawowego i inne działania.

Jak wejść do biosa komputera – wejście do tych ustawień wykonuje się zawsze przy samym włączeniu komputera, zanim jeszcze system operacyjny zostanie załadowany i się uruchomi.

Wejście do biosa wywołuje się bardzo różnymi klawiszami i jest to zależne od tego jaki model programu posiadamy oraz komponenty płyty głównej komputera. Wejście do biosa zazwyczaj w większości przypadków opiera się na którymś z klawiszy funkcyjnych.

Klawiszami tymi są przyciski numeryczne F od F1 do F 12. Na początku startu komputera pisze jaki klawisz jest opcją wejścia do ustawień. Zawsze należy wciskać tylko ten jeden klawisz.

Gdy nie zauważymy takiej informacji na ekranie jaki klawisz wchodzi do ustawień trzeba będzie testować wszystkie guziki po kolei. W niektórych przypadkach wejście do biosa wywołuje się klawiszem typu Del.

W interfejsie wyświetli się bardzo prosty układ prawdopodobnie w języku angielskim. Tam Poruszamy się klawiszami Page up, down oraz left i right – czyli strzałeczkami kierunkowymi klawiatury.

Poruszając się strzałkami podświetlają się kolejne dziedziny systemu bios – tam wybieramy opcje jakie nas interesują za pomocą klawisza enter – tak samo zatwierdzamy. Cofnięcie do poprzedniego menu to zawsze klawisz ESC na klawiaturze.

Wszystkie klawisze funkcyjne są podane w samym biosie. Warto dodać że obsługa ta jest bardziej dla zaawansowanych użytkowników – głównie chodzi o to aby nie klikać w coś czego nie znamy przeznaczenia. Bios jest pierwszym i ważnym ustawieniem naszego komputera dlatego warto go poznać. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *