Jak wiązać przypony wędkarskie na ryby

Przypon na rybyPrzypony wędkarskie to nic innego jak połączenie przykładowo haczyka czy kotwiczki lub innej przynęty z żyłką główną. Całość zabezpiecza przed utratą zestawu wędkarskiego takiego jak przykładowo spławik czy ciężarki lub podkarmiacze.

Innym celem stosowania przyponów jest uelastycznienie końcówki oraz zmniejszenie jej wykrywalności przez ryby a tym samym teoretycznie lepsze brania.

Przypon ma dwa faktyczne końce, czyli miejsce wiązania haczyka oraz drugi mocowanie do żyłki głównej. Jako że jest inny temat o tym jak wiązać haczyki w tym miejscu skupimy się na mocowaniu do żyłki głównej. Specjalnie wykonane pętelki w celu łatwiejszego montażu haczyka już uwiązanego na żyłce cieńszej do żyłki głównej jest bardzo proste.

Dzięki nim można w bardzo łatwy sposób zamontować lub zdemontować haczyk bez konieczności rozplątywania węzłów czy przecinania zestawu.

Wykonanie mocowania przyponu jest bardzo proste i robi się je na końcu żyłki wiążącej haczyk jak i na końcu żyłki głównej na wędce (choć w tym wypadku jest to pętla do przyponu właściwego).

Całość robi się na takiej zasadzie, że składa się żyłkę do siebie na końcówce w taki sposób aby powstała pętelka (oczko) – następnie tą pętelkę robi się w kształcicie kółeczka i przez nie przeciąga końcówkę złożonej pętelki a następnie zaciska – czyli zaciska ona w pewien sposób sama siebie.

Jest to bajecznie łatwe i szybkie w wykonaniu. Takie wiązanie jest bardzo silne i ułatwia korzystanie z sprzętu na łowisku. Należy na końcu odciąć nadmiar żyłki pozostawionej luzem i to wszystko. Wykonanie zajmuje nie więcej niż 10 sekund pracy. Dokładnie wszystko zostało pokazane także w licznych materiałach filmowych.

Jeśli ktoś woli kupić gotowe przypony czyli uwiązane już haczyki to także są takie oferty w sklepach wędkarskich – choć są one odrobinę droższe i o ustalonej z góry długości żyłki. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.