Jak wybrać buty do narciarstwa biegowego?

Buty narciarstwa biegowegoNarciarstwo biegowe staje się coraz popularniejsze także wśród amatorów. To ruch na świeżym powietrzu, a w dodatku bezpieczna zabawa dla całej rodziny, w której nie tylko narty wpływają na komfort jazdy. Dzisiaj przyjrzymy się obuwiu do narciarstwa biegowego.

Rodzaj obuwia zależny od warunków
Zarówno rodzaj podłoża, jak i sposób jazdy wpływa na kryterium wyboru obuwia narciarskiego. Wielu z nas decyduje się na jazdy po niekoniecznie dobrze przygotowanym do tego sportu terenie.

Co więcej, naturalne przestrzenie często uważamy za dobre wyzwanie czy pole do nauki narciarstwa biegowego. W takich wypadkach powinniśmy sięgnąć po obuwie typu backcountry. Buty narciarskie Salomon tego typu zapewniają doskonałą przyczepność i stabilność. Ponadto zapobiegają one przypadkowemu wypięciu nart, co na nierównym terenie jest szczególnie ważne.

Bardziej podstawowym rodzajem obuwia są buty narciarskie typu touringowego. Jest to obuwie przeznaczone na trasy narciarskie oraz dla początkujących narciarzy, co jednak nie znaczy, że bardziej zaawansowani narciarze nie będą mogli z nich skorzystać. Wręcz przeciwnie – buty narciarskie Salomon będą w tej kategorii idealnym kompromisem pomiędzy obuwiem dla profesjonalistów a typem backcountry.

Właściwości butów narciarskich
Buty narciarskie backcountry mają zwykle wyższą cholewkę, co wpływa także na ich wygląd. Dosyć często buty narciarskie wyposażone są w specjalną płytę, która umożliwia dostosowanie ich do różnych wiązań nart, a więc także wyklucza konieczność dorabiania dodatkowych dziur. Sam rozmiar obuwia powinien być nieco większy.

Każdy z nas pod buty narciarskie ubiera przecież grube skarpety i w większości przypadków nie jest to kwestia utrzymania ciepłoty, a raczej komfortu użytkowania butów. Trzeba pamiętać, że nawet buty narciarskie Salomon, które są wygodne, będą jednak dosyć twarde, co wynika z ich oczywistych właściwości, dlatego rozmiar obuwia powinien być zawsze nieco większy. Podobnie jest w przypadku wkładki – ona również powinna być o około 0,5 centymetra dłuższa od długości stopy.

Buty biegowe do jazdy klasycznej i łyżwą
Buty narciarskie Salomon (https://skiracecenter.pl/15-buty-narciarskie-damskie) to szeroka gama różnego typu produktów, które dopasujemy do każdej techniki narciarskiej. Jazda klasyczna wymaga pewnej swobody ruchu stopą, co umożliwia odpychanie się i poruszanie do przodu. Często są one wyposażone w regulację pięty i zazwyczaj są dosyć szerokie i dopasowane do stopy.

Buty do jazdy łyżwowej posiadają usztywniane podeszwy, aby zapobiegać zginaniu się stopy i buta, a więc także ułatwiać unoszenie nart. Ta sama funkcja uniemożliwia swobodne manewrowanie w zakrętach, o czym także warto pamiętać. Droższe modele oraz te przeznaczone dla bardziej zaawansowanych narciarzy często posiadają mankiety z włókna węglowego, co dodatkowo usztywnia podeszwę. W sklepie internetowym Skiracecenter znajdziecie buty narciarskie Salomon oraz innych producentów do każdego typu jazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *