Jak wybrać dentystę dla dziecka?

Dentysta dziecięcyDziecko uczy się poprzez naśladowanie dorosłych. Dlatego też ważne jest, aby przekazać im prawidłowe nawyki na własnym przykładzie. Nie inaczej jest z regularnymi wizytami u dentysty.

Projektując na dzieci swój strach przed stomatologiem, możemy je skutecznie zniechęcić przed wizytami u dentysty. Aby jak najszybciej oswoić maluchy z gabinetem dentystycznym, warto znaleźć odpowiedniego specjalistę.

Co zrobić, żeby dziecko nie bało się dentysty?

Stomatologia Łódź, zajmująca się leczeniem zębów u dzieci to odrębna specjalizacja. Lekarz dentysta, który zajmuje się problemami z jamą ustną u najmłodszych to pedodonta. Jako specjalista w tej dziedzinie zachęca rodziców do częstszego odwiedzania gabinetu wraz z pociechami. Niestety najmłodsi pacjenci za rzadko odwiedzają dentystę, co spowodowane jest nie tylko strachem rodziców, ale również niewiedzą.

Najczęściej dziecko trafia na fotel dentystyczny, gdy pojawia się silny ból zęba z powodu próchnicy. Bolesne leczenie może skutecznie zniechęcić dziecko do regularnych wizyt stomatologicznych.

Dlatego też ważne jest, by od najmłodszych lat oswajać dziecko ze stomatologiem. Dzieci nie mogą przejmować strachu swoich rodziców. Powinny regularnie odwiedzać dentystę w celu sprawdzenia, czy wszystko z ich zębami jest w porządku. Od najmłodszych lat warto dziecku przekazywać pozytywny wydźwięk wizyt w gabinecie dentystycznym. Komunikaty typu: nie bolało, nie ma się czego bać, nie tylko wzbudzą lęk u dziecka, ale skutecznie je zniechęcą do dalszych wizyt.

Dobry stomatolog dziecięcy, czyli jaki?

Wybór dentysty dla dziecka jest bardzo ważny. Jak dokonać właściwego wyboru. Stomatologia w Łodzi, zwłaszcza ta skierowana do dzieci, stale się zmienia. Dlatego też dobry dentysta dla dzieci, powinien stale podnosić swoje kwalifikacje i zapoznawać się z nowinkami dotyczącymi leczenia najmłodszych. Poza tym dentysta dla dzieci musi posiadać szereg cech, które będą predysponowały go do pracy z najmłodszymi.

Dobry dentysta powinien być wyrozumiały, serdeczny i przyjaźnie nastawiony do małych pacjentów. Musi być opanowany, zwłaszcza w sytuacji, gdy przerażone dziecko zacznie krzyczeć czy płakać. Bardzo ważna jest umiejętność nawiązania rozmowy z dzieckiem, która pomoże zniwelować strach i stres, który towarzyszy wizycie stomatologicznej. Dobry dentysta będzie w stanie w taki sposób opisać znajdujący się w gabinecie sprzęt oraz wykonywane czynności, aby zaciekawić najmłodszych pacjentów

Podczas wyboru dobrego stomatologa dziecięcego, warto zwrócić uwagę na wnętrze gabinetu. Najlepiej, by był on przystosowany do obecności dzieci. Bajkowe ściany, zabawki czy kolorowy kitel dentysty – to wszystko pozwoli dziecku oswoić się z nową dla niego sytuacją. Z pozoru niewielki gest może pomóc dziecku oswoić się ze strachem przed dentystą.

Jak często chodzić z dzieckiem do dentysty?

Dentysta to lekarz, u którego wizyta nie jest przyjemnością. Jednak jest konieczna, jeśli chcemy, by dziecko dbało o swoje zdrowie. Stomatologia w Łodzi zaleca, aby rodzice zabierali dziecko do dentysty na profilaktyczne przeglądy minimum raz w roku, ale najlepiej dwa razy do roku. Pozwoli to na ocenę stanu zdrowia jamy ustnej i wychwycenie zmian, które można szybko zniwelować.

Pierwsza wizyta u dentysty powinna odbyć się, gdy dziecko skończy rok. Bezwzględnie stomatologa należy odwiedzić wtedy, gdy dziecko będzie już posiadało wszystkie zęby mleczne, czyli około 3-4 lat.

Dentysta dziecięcy powinien być osobą cierpliwą, komunikatywną, przyjaźnie nastawioną do najmłodszych pacjentów. Powinien nawiązać nić porozumienia z dzieckiem, by zniwelować jego strach i wzbudzić w nim zainteresowanie, odciągając uwagę od zabiegu.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasz Facebook i YouTube!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: