Jak wyczyścić pralkę z kamienia – łatwe i szybkie odkamienianie pralki

Kamień wodny w pralcePralka jak każde inne urządzenie pracujące z wodą jest narażona na powstawanie osadów kamienia wodnego – czyli wytrącaniu się wapna i magnezu z wody i przylegania go w postaci skorupy i nalotu do tego urządzenia.

Im mamy twardszą wodę tym szybciej i mocniej gromadzą się takie osady. Szczególnie problematyczne jest to w przypadku pralek – gdzie przerabiane są duże ilości wody oraz jej podgrzewanie. Bęben pralki od strony zewnętrznej oraz i inne elementy jak przykładowo grzałka mogą zgromadzić na sobie nawet kilka kilogramów kamienia wodnego.

Im więcej osiądzie tego osadu na tych elementach, tym większe są koszty eksploatacyjne tych urządzeń, mniejsza jakość prania i znacznie przyspieszony czas awarii urządzenia. Pralkę można oczyszczać z kamienia wodnego raz na jakiś czas, dobrze to robić choć raz na rok z przyczyn profilaktycznych.

Dużą zaletą jest fakt, że czyszczenie kamienia pokryje się także z oczyszczeniem pralki z nieprzyjemnych zapachów i zastanej wody oraz szlamu odpływowego. A więc za jednym razem można pozbyć się wszystkich tych problematycznych elementów.

Jak odkamienić pralkę – najłatwiejsza metoda ze wszystkich a zarazem najtańsza i najbardziej skuteczna to wykorzystanie zwykłego kwasku cytrynowego. Kwasek ten można kupić w każdym sklepie spożywczym – jest to ten sam co wykorzystuje się w kuchni.

Do całkowitego oczyszczenia pralki będziemy potrzebowali około 1/3 pojemności szklanki kwasku cytrynowego. Jest to bezpieczna metoda zarówno dla urządzenia jak i środowiska.

Jak pozbyć się kamienia z pralki – można to zrobić na dwa sposoby. Wsypać kwasek cytrynowy w miejsce gdzie jest podajnik proszku do prania i włączyć pralkę aby pobrała wodę oraz ją podgrzała i kilka razy zaczęła obracać bębnem. Czyli wykonywała zwykły program prania ale na pustej pralce z samym kwaskiem cytrynowym.

Następnie należy włączyć pauzę gdy pralka się napełni wodę i zacznie obracać bębnem. Chodzi o to aby nie wyrzuciła do kanalizacji roztworu. W pauzie powinno się zaczekać około 2-3 godziny, następnie na chwilę włączyć ponownie pralkę, aby bęben się obrócił i inne miejsce które nie było dotąd zalane także zostało zanurzone w roztworze.

Całe czyszczenie to około 5-6 godzin stania w roztworze. Najlepiej włączyć pauzę w środku prania ale przed odwirowywaniem i wypompowywaniem wody.

W przypadku pralek do jakich wkładać się pranie od góry – można nalać wody samodzielnie już rozmieszanej z kwaskiem cytrynowym lub wrzucić kwasek bezpośrednio do bębna. Najlepiej jednak już rozrobić w wiadrze kwasek z ciepłą wodą i ręcznie obracać bęben, aby był cały zanurzany na każdym odcinku około 3 godziny.

Później na zakończenie włącza się po prostu program wirowanie – one zawsze jest połączone z wypompowywaniem zawartości pralki do kanalizacji.

Dowolnym z tych sposobów w zależności od typu posiadanej pralki łatwo oczyści się ją z kamienia i osadów wapiennych oraz nieprzyjemnego zapachu. Pralka po takim zabiegu będzie znacznie lepiej działała, dokładniej prała i nie będzie z niej żadnych przykrych wyziewów, które są z zastanej wody przeznaczonej do kanalizacji ze szlamem.

Jak widać jest to bardzo prosta metoda i niesamowicie skuteczna. Nie ma ona żadnych negatywnych efektów dla środowiska i bez wątpienia jest najłatwiejsza. Warto się zabrać za to jak najszybciej, i powtarzać taką czynność w miarę potrzeb. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie.

Jeden komentarz

  1. Sybrowski pisze:

    Faktycznie opisana metoda jest najlepsze i najbardziej korzystna. Udało mi się to zrobić w ciągu około godziny od początku do końca. Pralka jeszcze nigdy nie była tak czysta i lśniąca w środku. Zniknęły przebarwienia, osady i kamień. Faktycznie teraz z niej ładnie pachnie świeżością a nie jak dawniej wyziewy. Ogromnie dziękuję za opisanie tego oczyszczania. Już nigdy nie kupię sztucznych środków jak są te domowe znacznie lepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *