Jak wydłużyć sztycę siodełka roweru

Sztyca rowerowaRura w rowerach na której umiejscowione jest siodełko często jest za krótka w standardowych rowerach. Rurę taką przedłużamy bo samej bardzo długiej sztycy a nie dorobionej nie da się kupić.

Ważne jest to, że nie dorabiamy rury siodła na długość idealną dla nas lecz dłuższą o minimum 10 cm aby tyle było schowane w ramie roweru. Dlaczego tak jest, powód jest bardzo prosty – rura a dokładnie jej część w ramie jest do tego aby nie wyginała samej ramy w rowerze.

Tutaj chodzi o część wystającą ramy, taka wypustka na sztycę – gdyby rura nie była wsadzona w ramę znacznie poniżej tej wypustki to by szybko złamała wypustkę lub w najlepszym przypadku ją pokrzywiła wraz z pęknięciem.

Na początek należy znaleźć rurkę od innego siodełka lub dowolną inną nie koniecznie ładną gdyż ta dosztukowana będzie cała ukryta w ramie. Rurka ma mieć minimum 12 cm. Sztukowanie jest zależne od tego jaką mamy obecnie sztycę (wspornik) w naszym siodełku. Może być stalowa lub albuminowa.

W przypadku stalowej mamy 2 wybory na łączenie a aluminiowej tylko jeden. Rurę stalową łączymy najlepiej spawem który potem obtłukujemy i zacinamy fleksem, aby gładko chodziła w komorze na wspornik siodła. Jest to najtrwalsze i najmocniejsze złączenie. W przypadku rurek aluminiowych musimy zrobić to na zimno.

Tutaj trzeba mieć 3 rurki. 2 identyczne jak wspornik siodła w objętości a ostatnia mniejszą która swobodnie wchodzi w obie rurki do środka. Następnie należy mieć taki środek jak poksilina, ośmierniczka itp.

Środek ten wkładamy w niedużej ilości do wlotów obu rurek które mają być łączone a następnie środkiem tym oblepiamy rurkę o mniejszej powierzchni która ma wejść do pozostałych dwóch rurek.

Następnie wpychamy tą mniejszą do pozostałych dwóch i łącznie obu rurek jednakowych także zaklejamy tym środkiem. Czekamy aż wszystko stwardnieje czyli około 20 minut i gotowe.

Ten sposób jest bardzo odporny na wygięcia. Przedstawione tutaj sposoby są praktycznie jedynymi na wydłużenie sztycy siodełka. O naprawach i sprawach rowerowych warto przeczytać więcej. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.