Jak wykonać backhand w tenisie stołowym
Wykonanie uderzenia o nazwie backhand w tenisie stołowym jest bardzo proste. Pojęcie to oznacza tyle co cofnięta ręka lub wsteczna ręka – chodzi tutaj w rzeczywistości o zgiętą rękę w łokciu w przeciwieństwie do forehandu czyli wyprostowanej ręki.
Wykonanie backhandu w tenisie stołowym opiera się na uderzeniu piłki ręką w zgięciu. Chodzi tutaj zazwyczaj więc o odbicie piłki jaka wpada na zawodnika lub od przeciwnej strony do części ciała w jakiej ręce znajduje się rakietka do gry.
W rzeczywistości zawodnik w tenisie stołowym nie stoi na środku stołu wyczekując na piłkę ale jest przesunięty bliżej krawędzi z jakiej wykonuje się backhand. Czyli osoba grająca lewą ręką będzie stała bliżej prawej krawędzi stołu i analogicznie praworęczna lewej strony.
Wykonanie uderzenia tego typu zawsze opiera się na podobnych zasadach co innych zagrań. Czyli liczy nadal się kąt pochylenia rakietki, ciągnięcie jej łukiem aby nadać piłce rotacji i tego typu zasad. Wielu zawodników przyjmuje, że w wykonaniu backhandu należy wykonywać ruch łukowy tak aby niemal dotknął linii czoła – oczywiście nie jest to wymagane a ma tylko charakter poglądowy do tego, aby pokazać jak trzymać łuk aby piłka kręciła się mocniej.
Backhand można określić potocznie jako bron krótkiego zasięgu w sensie jej skuteczności do odbierania piłek tylko blisko zawodnika. Pamiętać należy że może być on równie niebezpieczną bronią w grze jak forehand – kwestią jest tylko technika oraz umiejętność różnych zagrań oraz ich poziom trudności dla rywala. Zapraszamy do kolejnych tematów.