Jak wykopać i usunąć drzewo oraz korzenie
Drzewo i jego pozbycie się jest dość prostą czynnością aczkolwiek bardzo pracochłonną. Z samym usunięcie drzewa nie będziemy mieli problemów w technice wykonania.
Wiadome jest że drzewa im większe tym mają mocniej rozwinięte ukorzenienie, które także jest grubsze z jego wiekiem. Niektóre gatunki drzew potrafią bardzo mocno rozwijać sieć korzeni przez co ich usunięcie z gleby jest pracą nawet na kilka dni.
Najbardziej trudnym drzewami do wykopania są Dęby gdyż jest to drzewo bardzo szybko dujące podstawy czyli korzonki. W artykule tym skupimy się co robić aby dać sobie radę z każdym drzewem i jego usunięciem.
Wykopanie drzewa należy rozpocząć wbrew pozorom nie od kopania lecz od obcięcia gałęzi minimum do 2 merów od podstawy drzewa przy ziemi. Obcięcie to jest przydatne w późniejszej fazie naginania drzewa.
Gdy gałęzie są już obcięte rozpoczynamy kopanie dołu wokoło drzewa, tuż przy samym pniu. Lej ma być dość szeroki aby dobrze i głęboko podkopać drzewo. Pewne jest że dokopiemy się do korzeni, Te należy ucinać przy samym pniu. Ucinać można je za pomocą piłki jeśli jest dojście lub po prostu siekierą.
Odcięcia te są bardzo istotne bo drzewo trzyma się tylko na korzeniach w ziemi. W zależności czy drzewo jest wysokie a w pobliżu jest coś na co nie powinno spaść należy je skrócić ucinając je od góry – należy jednak pamiętać że im wyższe drzewo bez skrócania tym łatwiej je wyrwać z powodu przeciwwagi jakim jest one samo dla siebie w pochyleniu.
Gdy korzenie są poobcinane a drzewo podkopane należy próbować je nachylać w jedną stronę, stroną tą powinno być to miejsce gdzie jest słabe dojście do odcięcia korzeni.
Najłatwiej naginać drzewo z tej strony która jest najlepiej pozbawiana mocujących korzeni do tej która nie dala się idealnie podciąć. Gdy drzewo się już przechyli należy nadal podcinać wszystko to co je jeszcze trzyma. W opisie wygląda to na fraszkę ale nią nie jest, samo podkopanie drzewa nie jest łatwe przez same korzenie, potem ich ucinanie to także duży kawałek pracy.
Gdy cały pniak drzewa już będzie wolny usuwamy go na bok. I teraz w zależności czy potrzebujemy tam gruntu podkopujemy pozostałe korzenie lub jeśli chodziło o samo drzewo to zasypujemy dół.
Do zaspania dołu potrzeba zawsze więcej ziemi niż było tej wykopanej, z przyczyn że brak tam samego pnia i zrobiła się ziemia pulchna, bardziej nadająca się do ubicia. Korzenie pozostawione w ziemi bez pnia same gniją i próchnieją w dość szybkim tempie, więc nie należy się nimi przejmować na pewno nic z nich nie wyrośnie.
Drzewo wielkości 5 metrów w przypadku starej jabłonki czyli i grubego pnia potrafi zając cały dzień pracy. Pamiętajmy że jeśli utniemy drzewo przy pniu na dole to będzie nam bardzo ciężko wykopać sam pniak – czasami jednak nie da się inaczej z powodu tego brakującego miejsca na zwalenie drzewa.
Szczegółowe zasady usuwania drzew znajdują się w przepisach prawa. Stare i grube drzewa są chronione przez co trzeba uzyskać pozwolenie na ich wycięcie. Od wniosku o zapytanie o usunięcie drzewa pobierana jest zwykle opłata skarbowa. Zapraszamy do przeczytania pozostałych artykułów.
U siebie się męczyłem chyba z tydzień aby usunąć pniaka drzewa. Tak miał grube i rozłożyste korzenie że przy pniaku aby to obciąć i podważyć trzeba było robić gigantyczne podkopy. Potem żałowałem że go nie wypaliłem od środka ogniem. Wyjmowanie to było bardzo bardzo trudne. Jak ktoś ma duże grube drzewo w pniaku do wydłubania to lepiej będzie zrobić w nim dziurę i wypalić od środka.
U siebie walczyłem z korzeniem jaki zalegał po drzewie ponad tydzień czasu. podkopywałem go z każdej strony, wycinałem piłą oraz rąbałem kłącza siekierą. Walka trwała bez końca a i tak nie dało się ruszyć tego łatwo. Bez użycia sprzętu jakim jest traktor do dużego korzenia nie jest łatwo. im większe drzewo i bardziej ukorzenione to tym więcej pracy i podkopów. Dlatego wiele osób decyduje się na ścięcie drzewa czy pniaka tuż przy ziemi i wypalenie tego miejsca po nasączeniu zamiast wykopywanie.