Jak wykopać i zrobić studnię na wodę

Budujemy studnieStudnie i ich przygotowanie zarówno na terenie działki jak i okolicach domu jest dość trudne. W samym przygotowaniu studni trzeba znać kilka zasad ich budowania. Sama budowa studni jest w przypadku pracy narzędziami tradycyjnymi bardzo pracochłonna i męcząca, efekt tego jest jednak warty takiej pracy.

Jak zrobić studnię – prace rozpoczynamy od przygotowania miejsca na studnię oraz określenia dwóch podstawowych elementów. Po pierwsze jak głęboka ma być nasza studnia oraz dwa, jak ma być szeroki jej właz. Jasne jest to że im studnia jest głębsza oraz szersza to mamy z tym więcej pracy – jednakże istnieją założenia minimalne, poniżej których nie możemy wykonać pracy.

Minimalne wymiary studni to 1 metr szerokości czyli średnicy otworu oraz minimum 2,5 metra głębokości – przy czym woda z tej głębokości nie będzie nigdy nadawała się do picia, lecz do samego podlewania roślin. Woda z warstwy powierzchniowej napływa na terenie normalnym hydrologiczne dopiero na głębokości 2 metrów – i jest to woda gruntowa mocno zanieczyszczona oraz nie przefiltrowana. Woda ta jest głównie wynikiem opadów oraz wilgotności gleby do 2 metrów.

Aby rozpocząć prace w kopaniu studni należy zaznaczyć jej granicę i po prostu zacząć kopać otwór w ziemi, im szerszy otwór tym łatwej nam nam go pogłębiać. Otwór studni powinien być zawsze okrągły lub kwadratowy. W przypadku przekopywaniu się coraz głębiej warto zastosować tak zwane stemple, czyli coś po bokach wykopu zapobiegające się osuwaniu ziemi do wykopu. Tak kopiemy studnie do głębokości jaką sobie obraliśmy.

Głębokość 4,5 metra charakteryzuje się już z reguły czystszą wodą, a i samo lustro wody będzie bardziej pojemne (od 2 m do 3,5 m zasób wody w studni). Pamiętajmy że najlepiej aby kopali studnię u nas fachowcy – używają oni metody odwetów nawet do kilkunastu metrów, a nie jest to rzecz droga.

Gdy już nasz otwór studni zaczyna przypominać swoim kształtem coś konkretnego powinno się wyposażyć w pierścienie betonowe które umieszczamy  w kominie studni, tak aby to one tworzyły jej boki. Pierścienie te są ciężkie więc na pewno powinno korzystać się z pracy wielu mężczyzn lub dźwigu.

Następnie gdy pierścienie są już ułożone w wykopie należy ich boki zewnętrzne po prostu zasypać piaskiem, na otwór – założyć wieko, aby nikt nie wpadł do otwartej studni. Góra studni powinna być wystająca z ziemi czyli na wysokość minimum 0,5 metra jako zabezpieczenie.

Woda sama zacznie napływać do studni od spodu czyli glebę oraz przez łączenia pierścieni studni. To wszystko, proszę pamiętać o konieczności pierścieni gdyż inaczej przez wodę obsypią się ściany a konstrukcje będzie niebezpieczna. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

2 komentarze

  1. Rafał Kolczaty pisze:

    Wcześniej samemu miałem zamiar zrobić studnię ale niestety to bardzo dużo pracy i zachodu. Chodzi mi o taką z jakiej naprawdę można czerpać wodę choćby do podlewania roślin. Ostatecznie zdecydowałem się na wynajęcie firmy jaka zajmuje się wierceniem studni bo ryzyko robienia tego samemu jest spore. Całość została wykonana szybko i myślę że bardzo dobrze. Głębokość u mnie to 5 metrów oraz średnica około 1,5 m – czyli całkiem spora. Firma może być dowolna, byle wykonali to starannie.

  2. SteFan pisze:

    Sprawa nie jest taka prosta, bo jak ją zrobić też zależy od rodzaju gruntu. Jeśli jest piaszczysty to znacznie trudniej bo się obsypuje niż w podłożu gliniastym czy zbitym. Inna sprawa woda lepsza jest jak podszycie będzie piaszczyste a gorsza jak gliniaste czy ogólnie torfowe a więc mocno organiczne. Kopać można ręcznie do być może 3 metrów – potem to już staje się bardzo niebezpieczne. Lepiej wynająć do tego firmę aby wywierciła studnię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: