Jak wyregulować i naprawić przerzutki w rowerze

Przerzutki roweruBywa czasami tak, że nasze przerzutki przestają funkcjonować podczas zmiany biegów na manetce. Zazwyczaj wygląda to tak, że przerzucamy bieg na manetce a nie zmienia się on w zębatkach roweru.

Przyczyny takiego stanu mogą być różne, począwszy od złego napięcia linki do biegów przez złą regulację śrubek w biegach do zacięcia całego mechanizmu zmiany biegów.

Jak naprawić lub wyregulować przerzutki roweru – Naprawienie biegów tak aby się płynnie zmieniały na każda zębatkę nie jest bardzo trudne do wykonania. Na początek należy sprawdzić co może być przyczyną, że biegi nie reagują na zmiany.

Robimy to w taki sposób że łyżkę do przeżytek przednich (ta co zmienia położenie łańcucha) próbujemy nagiąć do dołu lub góry tak jak powinna działać. Jeśli łyżka jest ruchoma i zmienia swoje położenie to znaczy że z nią jest wszystko w porządku. Łyżkę badamy przy zmianie biegów na manetce, czyli różnym naciągu linki a następnie ruszaniu jej ręką i próbie zmiany położenia tak jak powinna działać.

Skoro mechanizm biegu jest dobry, należy sprawdzić  naciąg linki. Powinno to wyglądać tak, że linka na najniższym biegu jak i najwyższym jest naciągnięta, nie może być tak, że na małym biegu jest bardzo luźna jak sznurek a na najwyższym za mocno napięta.

Często może być tak, że biegi nie zmieniają się właśnie z przyczyny złego napięcia linki. Linka jest za słabo napięta aby na przykład zrzucić bieg na lżejszy lub za mocno aby wrzucić na wyższy. Linkę regulujemy przy mechanizmie przerzutki obok łyżki, ona jest tam przykręcona śrubką.

Jeśli i to nie daje efektów należy pokombinować z dwoma śrubkami jakie są w mechanizmie przerzutki. Jedna z śrubek ta bliżej ramy odpowiada za wychylenie łyżki do dołu a druga do góry – odpowiadają za zakres wychylenia łyżki zmieniającej biegi.

Cały mechanizm inaczej wygląda z tyłu i przodu roweru ale reguluje się go w taki sam sposób. Na samym początku widać czy przy zmianie na manetkach biegów mechanizm przerzutki się porusza czy też jest sztywny.

Jeśli się nie rusza to raczej wina linki lub śrubek, a jeśli tak to wina zastania mechanizmu i jego sprężyny mającej pomagać w zmianie biegów – można powiedzieć że mechanizm się zagrzał czy też się przykleił i należy go rozruszać lub też sprawdzić sprężynę do łyżki biegów czemu nie wychyla się tak jak powinna.

W zmianie biegów borą udział tylko te 5 elementy czyli łyżka, 2 śrubki zarządzające odchyleniem łyżki, linka, manetki czyli motylki zmiany biegów oraz sprężyna na łyżce naginająca ją. Wszystko w przerzutkach jest na wierzchu więc nie będzie problemu sprawdzić co wadzi i przeszkadza w działaniu.

Klucze potrzebne do tego to zazwyczaj 10 do śruby trzymającej linkę biegów przy łyżce. Warto także mieć kombinerki do naciągu  linki – jest z nimi dużo wygodniej niż trzymanie linki napiętej ręką i jej dokręcanie. Jeśli dbamy o czystość roweru to w takich operacjach nawet się nie ubrudzimy o ile nie dotkniemy łańcucha.

Cała naprawa może zająć do 10 minut i jest prosta. Po tym każda następna naprawa własnego mechanizmu będzie już trwała krócej. Pierwsza zawsze jest najtrudniejsza. O naprawach roweru warto przeczytać więcej. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *