Jak wyrobić dowód osobisty

DowódCo zrobić aby otrzymać nowy dowód osobisty jest częstym pytaniem osób wchodzących w wiek dojrzałości, oraz tych którzy muszą go wymienić. Wyrobienie sobie dowodu osobistego jest bardzo proste i opierające się na pewnych krokach administracyjnych. Do wyrobienia dowodu osobistego potrzeba będzie kilka informacji oraz zdjęcia.

Jak wyrobić dowód osobisty – do wyrobienia dowodu osobistego wykonywać należy kolejno następujące czynności. Należy iść do fotografa i powiedzieć mu że chce się zrobić zdjęcia do dowodu osobistego. On wykonuje serie zdjęć (5 sztuk) które potem będą nam potrzebne.

W każdym urzędzie gdzie składa się paniery o dowód osobisty są informatory do pobrania co należy robić krok po kroku.

Gdy mamy już wywołane zdjęcia należy pobrać wniosek o przyznanie dowodu z urzędu lub internetu. Następnie trzeba wypełnić wszystkie rubryki w podaniu, podając swoje dane osobowe i inne potrzebne informacje. Kolejnym krokiem jest przelanie pieniędzy na konto urzędu za wydanie dowodu. Będzie nam potrzebny do wydania dowodu dowód wpłaty.

Gdy mamy już zarówno zdjęcia, jak i podanie i dowód wpłaty idziemy do urzędu złożyć wszystkie dokumenty. Tam otrzymamy kwitek że złożyliśmy wszystkie potrzebne papiery. Na kwitku tym pisze kiedy należy się zgłosić po odbiór własnego nowego dowodu osobistego.

Zazwyczaj czeka się od 7 do 30 dni na jego odbiór. Nasz dowód osobisty będzie posiadał wasz własnoręczny podpis oraz tylko konieczne dane. Cały proces wyrabiania sobie dowodu jest bardzo prosty mimo dużej biurokracji. Trzeba zdawać sobie sprawę że w kwestionariuszu należy podawać zawsze prawdziwe dane, gdyż jeśli coś tam przekręcimy może mieć złe następstwa w przyszłości.

Na stronie urzędu także znajdziecie pomocne informacje jak wyrobić dowód osobisty. Warto o tym poczytać jeszcze więcej. Zapraszamy do następnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.