Jak wyrównać gładź szpachlową – narzędzia i sposoby
Gładź szpachlową po nałożeniu powinno się wyrównywać – tak aby tworzyła równą i gładką powierzchnię. Z reguły stosuje się dwie tury jej równania – wstępną oraz właściwą kończącą. Jak ładnie wyrównać gładź szpachlową – do tego potrzeba także odpowiednich narzędzi.
Już w trakcie nakładania i zacierania gładzi szpachlowej – dobrze jest starać się robić to równo i bez dołków oraz nadmiernie grubych miejsc łączenia warstw. Im równiej będzie kładziona gładź szpachlowa tym później będzie z nią mniej pracy – ale też nie można starać się tego robić idealistyczne. Ważne aby z grubsza było równo, bez widocznych dużych zgrubień i dołów.
Jak całość wyschnie – należy przejrzeć ścianę, czy gdzieś miejscowo nie dać dodatkowo łaty z gładzi w widoczny dołek czy zagłębienie.
Gdy gładź szpachlowa jeszcze nie wyschnie to można ją formową i zacierać. Następne już faktyczne szlifowanie lub równanie wykonuje się dopiero jak całość będzie sucha. Gładź można zacierać na mokro – po jej zawilgoceniu – powinna być do tego przystosowana i tak określona przez producenta. Wtedy nie powstają pyły, a więc praca jest znacznie czystsza. Namacza się miejscowo gładź i ją zaciera równając powierzchnię. Jest to odrobinę trudniejsze niż szlifowanie na sucho, ale za to czystsze.
Szlifowanie gładzi na sucho – do tego można używać wielu różnych napędzi. Proces szlifowania gładzi szpachlowej polega na mechanicznym usuwaniu z nałożonej warstwy niedoskonałości – zgrubień, rys, lekkich zagłębień.
Szlifować gładź można specjalną siatką nakładaną do uchwytów – jest to bardzo dobre rozwiązanie. Siatka do szlifowania działa szybko i skutecznie. Można także stosować uchwyty z papierem ściernym o wybranej frakcji – jest to wolniejsze niż siatka. Do zakamarków lub większej precyzji pracy w trudnych miejscach, warto wykorzystać gąbki do ścierania gładzi. Gąbki też mają różny rodzaj frakcji (grubości warstwy szlifującej).
W rzeczywistości – widoczne zgrubienia i zacieki gładzi wyschłej – na początku najlepiej odciąć szpachelką. Następnie duże powierzchnie i łatwo dostępne przeszlifować specjalną siatką założoną na uchwyt. Zakamarki i trudno dostępne miejsca dokończyć miękkimi gąbkami do szlifowania i zacierania gładzi.
Wszystkie te narzędzie są wielokrotnego użycia, a więc się nie zmarnują. Warto je zakupić. Stosowanie papierów ściernych jest często wykorzystywane – ale znacznie wolniej posuwa się wtedy praca. Siatka ma to do siebie, że przepuszcza zdartą gładź szpachlową pod siebie i równo ją upuszcza dołem. Papier ścierny się zapycha od niej w swojej strukturze.
Ścieranie gładzi szpachlowej podczas równania podłoża wykonuje się do momentu uzyskania równej powierzchni. Niestety szlifowanie to najbrudniejsza praca – należy zabezpieczyć wszystko przed zapyleniem. Także powinno się podczas tej pracy nosić maskę ochronną przeciwpyłową i gogle ochronne na oczy. Inaczej pył dostanie się do płuc i oczu.
Tego typy prace warto wykonywać zawsze w widnym świetle dziennym, wtedy najlepiej widać powierzchnię roboczą. Jeśli nie ma dostatecznego świtała dziennego – można użyć oświetlenia sztucznego. Powinno być one jasne i rozstawione w taki sposób, aby dobrze doświetlało powierzchnie roboczą bez rzucania cieni.
Najprostszym rozwiązaniem jest zakupienie gładzi szpachlowej gotowej do nakładania na powierzchnię. Następnie aby ta gładź miała predyspozycje do równania jej na mokro. Wtedy praca będzie najłatwiejsza oraz pozostawi najmniej brudu do sprzątania. Jeśli trzemy gładź na sucho – trzeba bardzo dokładnie zabezpieczyć wszystkie rzeczy pozostające w pomieszczeniu szczelnym owinięciem folią.
Tak samo trzeba szczelnie zabezpieczyć drzwi, aby pył nie wydostawał się na inne pomieszczenia. Szlifowanie na sucho i mokro powinno się wykonywać ruchami kolistymi postawnymi, a nie w jednym miejscu. Wykonuje się to naprawdę łatwo – tylko jest to przy szlifowaniu gładzi szpachlowej na sucho mocno pylista praca. Zapraszamy do kolejnych artykułów i komentarzy w serwisie.
Używałem papieru ściernego i było nie tak źle. Problem z papierem jest tylko taki, że trzeba dobierać jego grubość. Jak za drobny to za wolno równa rysy itp. Jak za gruby to sam może robić rysy. Więc trzeba zmieniać go względem tego, jakie są tam problemy. Siatka zawsze jest równa i jednakowa to może być lepsza.