Jak zabezpieczyć i chronić okna

Zabezpieczanie okienOkna można zabezpieczać na różne sposoby oraz przed różnymi czynnikami. Przykładowo istnieją osobne zabezpieczenia przed włamaniem, przed owadami, przed zbiciem czy silnym wiatrem.

Jak zabezpieczyć okna – aby dobrze zabezpieczyć okno przed włamaniem można wybrać dodatkowe zamki na futrynę okna. Działają one na zasadzie zasuwek ryglowych domykanych od środka. Zasuwki mają dużą siłę trzymania, więc zabezpieczą okno nie tylko przed włamaniem ale i otwieraniem się ich przez silny wiatr.

Zasuwy rygle są tanie i bardzo skuteczne – montuje się je do futryny skrzydła okna oraz do futryny stelażu okna. Zamiast zasuwy ryglowej można stosować także łańcuszek stosowany na drzwiach wejściowych – ma on takie samo zastosowanie i w oknie.

Wszelkiego rodzaju zasuwy nie rozwiązują jednak problemu zbicia szyby – aby zabezpieczyć okno przed zbiciem można w nie wstawić kratkę ochronną – stosuje się to z reguły tylko w oknach magazynowych lub parterowych.

Wstawienie kraty na okno – jest to bardzo skuteczne zabezpieczenie wykluczające włamanie oknem – często stosowane na parterach domów i oknach gospodarczych. Można je także zabezpieczyć przed włamaniem w innych sposób – na przykład zamontować na nie czujnik ruchu lub magnetyczny – w którym otwarcie okna równa się włączenie syreny alarmowej.

Okna w domach warto także zabezpieczyć przed owadami – stosuje się do tego tylko jedno rozwiązanie – siatkę przeciw owadom. Siatki tego typu montuje się na futrynę trzymającą okno od strony zewnętrznej. Drobne oczka siatki całkowicie wykluczają możliwość wlecenia owadów do domu, nawet przy szeroko otwartym oknie.

Jest to bardzo skuteczne i zarazem tanie zabezpieczenie. Warto wspomnieć że wychodząc z domu na dłużej, warto zamykać okna, szczególnie jeśli są one nisko nad ziemią.

Zabezpieczenie okien szczególnie przed włamaniem ma sens wtedy gdy posiada się dobre okna i solidnie wykonane. O tym jakie wybrać okna warto przeczytać w innym artykule. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

3 komentarze

 1. Workicz pisze:

  U mnie na nich powiesiłem dodatkowe zamknięcia, jak się mieszka na parterze dobrze mieć coś takiego. Alarmów elektronicznych nie polecam bo za łato można to obejść. Dobre są wzmocnienia i dodatkowe zamknięcia. Kiedyś stosowano dodatkowo okiennice zamykane jak obecnie żaluzje antywłamaniowe – tylko to też sugeruje gdy są zamknięte, że kogoś nie ma w domu.

  1. Beata pisze:

   Witam czy może Pan podać jakie zamontował Pan dodatkowe zamknięcia na okna. Oraz zdjęcie, bo teraz widać siłę wiatru – jaka nas nawiedza.

   1. Zabezpieczenie na złodzieja nie koniecznie ochroni przed wiatrem. Z reguły zamki są albo na blokadę skrzydła okiennych do futryny obok klamek. Lub już same klamki na kluczyk. Bywają też zabezpieczenia montowane od dołu okna ale znacznie rzadziej – mogą być na kluczyk lub na rygiel.

    Natomiast ochrona przed wiatrem to najlepsza gdy posiada się okiennice. Ludzie w domkach mogą zamontować ale w blokach już nie. Natomiast kolejną metodą mogą być zewnętrzne żaluzje przeciwwłamaniowe – one pomogą i na złodzieja i na wiatr. Choć wiem, że takie żaluzje jak są opuszczone też mogą wabić złodziejów.

    Przed wichurą pomogą zatem tylko okiennice lub zewnętrzne żaluzje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *