Jak zabezpieczyć i chronić stronę internetową

Ochrona strony internetowejZabezpieczenia stron internetowych są bardzo ważne. W sieci jest bardzo wiele automatycznych programów, które próbują się włamać na strony, rozsyłać spamy, pobierać treści ze stron jak i jej całe fragmenty.

Oczywiście są to przypadki nie notoryczne ale dobrze się osłonić przed takimi problemami.

Jak zabezpieczyć stronę internetową – przede wszystkim zawsze trzeba aktualizować stronę i wszystkie jej elementy oraz składniki.

Aktualne komponenty strony są kluczowe w jej bezpieczeństwie, większość ataków jest dokonywana przez luki oprogramowania w starszych wersjach, zaktualizowane elementy zazwyczaj są już załatane w lukach bezpieczeństwa. Aktualizacji należy dokonywać zawsze wtedy gdy taka jest dostępna.

Kolejne ważne zabezpieczenia to odpowiednie ustawienie pliku robots.txt i .htaccess – głównie chodzi o zabezpieczenie strony przed zbyt nadgorliwymi robotami, aby nie wchodziły na stronę i zabierały jej cenny transfer.

Przy zabezpieczeniu strony ważne jest także to, aby nie dawać zarejestrowanym na niej użytkownikom zbyt dużych praw ingerencji na stronie – aby nie mogły niezaufane osoby wykonywać czynności moderacyjnych i administracyjnych.

Zabezpieczenie przed spamem stron które mają systemu pisania wypowiedzi i komentowania wpisów jest bardzo ważne. W tym przypadku przeciętnie się sprawdzają kody do przepisania w postaci potwierdzenia – najlepsze rozwiązanie to pytania logiczne na które będzie znał odpowiedź tylko człowiek a nie robot.

Istotne jest także to, aby nie instalować na stronie dodatków pochodzących z nieznanego źródła i starych wersji  – zazwyczaj to jest przyczyna licznych problemów ze stroną.

Koniecznie zawsze trzeba robić kopie zapasowe plików – jeśli coś było modyfikowane lub uaktualniane od ostatniej kopi bezpieczeństwa.

Także trzeba robić kopie bazy danych – teoretycznie im częściej tym lepiej. Kopie tego typu zawsze też robią płatne hostingi stron internetowych. O zabezpieczeniach wart przeczytać więcej. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *