Jak zachęcić dziecko do czytania? 3 sprawdzone sposoby

Czytanie dzieckaCzytanie jest jedną z najważniejszych umiejętności, jakie dziecko może nabyć. Pomaga mu w prawidłowym rozwoju, zwiększaniu umiejętności wyobraźni, językowych, poznawczych i emocjonalnych.

Niestety, wiele maluchów nie lubi czytać i nie widzi w tym żadnych pozytywnych korzyści. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice, nauczyciele czy nawet dziadkowie znaleźli jak najlepsze rozwiązania na zachęcenie dzieci do czytania. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Czytanie jest jedną z najważniejszych umiejętności, jakie dziecko może nabyć. Pomaga mu w prawidłowym rozwoju, zwiększaniu umiejętności wyobraźni, językowych, poznawczych i emocjonalnych. Niestety, wiele maluchów nie lubi czytać i nie widzi w tym żadnych pozytywnych korzyści. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice, nauczyciele czy nawet dziadkowie znaleźli jak najlepsze rozwiązania na zachęcenie dzieci do czytania. Jak to zrobić? Podpowiadamy! 

Od kiedy zacząć czytać dziecku?

Czytać dziecku należy jak najwcześniej – najlepiej już od jego pierwszych dni. Jest to wręcz wskazane! Można nie tylko opowiadać mu o świecie, przedmiotach, które go otaczają, ale także czytać nieskomplikowane książeczki. Wspólne zagłębianie się w powieść z przytulaniem i głaskaniem pozwala rodzicom i ich nowo narodzonemu dziecku nawiązać niesamowitą więź. Najlepiej wybrać literaturę piękną, klasykę dla dzieci, np. książeczki z wierszykami, bajkami czy opowieściami właśnie z naszego dzieciństwa. Pamiętajmy, że te czynności powinny i nam sprawić przyjemność. 

Daj dziecku wybór 

Nie nastawiaj się na to, że tylko Ty musisz decydować co będziecie czytać.  Pokaż dziecku, że macie różne opcje, a jego zdanie jest dla Ciebie bardzo ważne. Takim rozwiązaniem nie wywołasz zbędnej presji, która może go jedynie zniechęcić. Nastolatkom, dla których bardzo ważna jest indywidualność – polecamy wybranie się do księgarni lub biblioteki, gdzie znajdą dla siebie bardziej skomplikowane i zawierające trudniejsze słowa powieści. 

Nie tylko książki

Przecież czytanie to nie tylko książki – można również przeglądać komiksy, czasopisma czy albumy. Nie zapominajmy też o książce czytanej, wszelkich formach audiobooków czy słuchowiskach. Warto także sięgnąć po gry, magiczny dywan, puzzle i rożne łamigłowki z literkami – dzięki zabawie, dziecko szybko pozna alfabet i samo poczuje potrzebę nauki czytania. 

Nagradzaj swoje dziecko 

Nagradzanie postępów jest bardzo ważnym aspektem podczas zachęcania go do danej aktywności – daje to dziecku motywację do czytania. Można wynagradzać swojego malucha za każdą przeczytaną książkę lub za określoną liczbę stron. Nagrody mogą być małe, takie jak np. ulubiona przekąska, nowa zabawka – lub większe – takie jak wyjście do parku rozrywki czy kina. 

Chcąc zachęcić dziecko do czytania, ważne jest, aby pokazywać mu, że ta czynność jest cennym i przyjemnym doświadczeniem. Rodzice, nauczyciele i dziadkowie powinni wykazywać zainteresowanie oraz przekazywać dziecku, jakie korzyści przynosi zarówno dla jego rozwoju językowego i ogólnego. Poprzez stosowanie powyższych metod i prób dostosowania ich do indywidualnych potrzeb dziecka, będzie ono bardziej skłonne do rozwijania swoich umiejętności czytelniczych. 

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: