Jak zakładać i montować płot oraz ogrodzenie

Ogrodzenie posesjiZakładanie płotu wcale nie jest trudną czynnością. To aby dobrze zamontować ogrodzenia danego terenu trzeba zrobić plan. Plan ten opiera się na wyznaczeniu miejsca bramy oraz sposobu montażu ogrodzenia.

Jak zakładać płoty i ogrodzenia – zacznijmy od rzeczy najważniejszych. Płot dzieli się na gatunki. Są płoty siatkowe, płoty z siatką w kątownikach oraz płoty z elementów blokowych – całych. Płoty siatkowe montuje się inaczej niż dwa pozostałe gatunki. Tutaj opiszę oba sposoby montażu.

Zanim jednak przejdziemy do mocowania płotu trzeba wspomnieć o tym że bramki czyli wejścia i wjazdy montuje się z rozplanowaniem. Zazwyczaj umiejscowione są one koło pali napinających. Przed montażem płotu należy więc rozplanować gdzie będą bramy a gdzie paliki montażowe.

Ogrodzenie siatkowe – potrzebuje pali zamontowanych głęboko w ziemi lub w murku betonowym. Płoty siatkowe muszą być naprężane, same pale nie tylko służą do naciągania płotu ale także jego stabilizacji.

Pale montażowe powinny być co około 2,5 metra od siebie. W przypadku pali w ziemi należy zrobić wylewkę betonową w miejscu ich wkopania aby były one bardziej stabilne.

Początek siatki montuje się do pierwszego słupka. Siatkę przytwierdza się do niego specjalnymi drutami do napinania siatki. Siatka powinna mieć minimum 5 wiązań do słupa. Siatkę następnie się rozwija do słupa końcowego. Na słupie końcowym używa się pręta do naciągnięcia siatki.

Pręt ten przekłada się na końcówce siatki przez oczka siatki na przemian a następnie siłą dociąga się go do ostatniego słupka siatki.

Pamiętajmy że siatka musi być mocno naciągnięta. Następnie pręt montażowy z siatką się przypina drutami do słupka na tej samej zasadzie co słupek pierwszy z siatką. Następnie wszystkie słupki środkowe także się łączy z siatką drutami montażowymi. Druty i siatka powinny być powlekane aby zabezpieczyć ja przed rdzą i korozją.

Siatkę z kątowników i bloków zakłada się od słupka montażowego do słupka następnego. Zazwyczaj jest to spawanie elementów stalowych lub nakładanie zatrzasków. W tym przypadku jednak wskazany jest montaż do słupka betonowego w ziemi a nie ziemi z cementem. Zapraszamy do przeczytania kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *