Jak zakładać kukurydzę na haczyk – wędkarstwo

Zakładanie kukurydzy na haczykKukurydza to jedna z najbardziej popularnych przynęt na ryby wolnego żeru (rybę białą). Kukurydza doskonale się sprawdza zarówno jako przynęta oraz do podkarmienia i zanęcenia miejsca połowu. Warto wiedzieć jak zakładać ją na haczyk wędkarski.

Trzeba wspomnieć, że najlepiej sprawdzają się kupne z puszki. Które to są stosunkowo dobrej twardości. W sklepie wędkarskim często zapłaci się znacznie więcej za kukurydzę – ale może mieć ona dodatkowo dodany do siebie jakiś aromat. Samemu nie widzę między nimi istotnych różnic w ilości brań.

Sposobów na mocowanie kukurydzy na haczyku wędkarskim jest wiele. Ziarenko posiada 5 boków zamkniętych łupinką, oraz 1 otwarty z łatwiejszym dostępem do miąższu ziarnka. Jeśli zakładając ziarenko na haczyku jego miąższ będzie skierowany do zewnątrz haczyka, to czasami ryby będą potrafiły go wyciągnąć. Wtedy może zostać sama pusta łupinka wisząca na haczyku.

Wiele osób nabija ziarnko kukurydzy na haczyk od najszerszego boku – ma tą jedną wadę. Ziarnko łatwo jest obracane. Natomiast zaletą jest grot haczyka, który mocniej się obnaża podczas łyknięcia przez rybę tej przynęty.

Nabijanie na chudszym boku mocniej stabilizuje ziarnko przynęty, ale będzie mniej odsłoniętego grotu – bo to najgrubszy bok kukurydzy.

Tutaj jest na to wszystko jedno rozwiązanie – po prostu próbowanie różnych metod. Dość istotną informacją jest to, że w zależności od połowów z dna lub zawieszonej przynęty – powinno się odrobię zmieniać nałożenie przynęty.

Gdy kukurydza leży na dnie dobrze gdy haczyk (grot) jest dobrze obnażony. Ryba podczas wessania przynęty się zahaczy. W przypadku łowienia na kukurydze zawieszoną w wodzie – grot powinien być mniej obnażony. On mocniej się wysunie dopiero podczas wzięcia przynęty przez rybę.

Można także wybrać metodę do łowienia ryb na kukurydzę na tak zwany „włos” czyli gdzie haczyk jest całkowicie obnażony. Natomiast przynęta jest zamocowana poniżej haczyka na specjalnej żyłce „włosie”. Jest to bardzo populara metoda dająca dobre rezultaty, ale wymagającą dodatkowego połączenia z haczykiem.

Zakładanie kukurydzy na haczyk powinno się dopasować do siebie. Nie ma najlepszej metody, dlatego trzeba próbować różnych rozwiązań. Co więcej wypracowane rozwiązanie, może się zupełnie nie sprawdzać na jakimś innym zbiorniku i trzeba będzie stosować inne. Ryby różnie reaguje i w rzeczywistości inaczej podchodzą do przynęt na różnych zbiornikach.

Wszystko jest zależne od tego, jakie mają one doświadczenia z danymi przynętami. A także w jakim czasie ich żerowania zaczynamy robić połowy. Kukurydza ma jeszcze jedną zaletę, jako przynęta na ryby – z reguły wabi ona ryby większe. Mniejsze często nie mogą sobie poradzić z dużym ziarnkiem.

Dlatego przy wyborze przynęty na ryby w postaci kukurydzy, dobrze zrobić też podsypkę miejsca połowu z jej ziarenek. Aby przywabić większe ryby. Kukurydza jest bardzo wdzięczną przynętą i warto ją stosować – szczególnie na grubszą rybę białą. Zapraszamy do kolejnych tematów.

2 komentarze

  1. Szubert pisze:

    Ale bym pojechał sobie na ryby. Jak czytam coś o nich to zawsze bierze chęć posiedzieć z wędką nad jakimś ładnym stawem. Lubię takie dzikie z daleka od ludzi, gdzie otacza sama przyroda. Największego lina złowiłem właśnie na kukurydzę w jeziorku leśnym. Spokojna woda, lilie wodne i śpiew ptaków. Czego chcieć więcej.

  2. Cakiz pisze:

    Na kukurydzę zawsze łowię. Może nie zawsze ale zawsze ją mam ze sobą. Kukurydza ciasto i robak to podstawowe przynęty. Bez nich nie ma co się ruszać. Często tak się zdarza, że nic nie bierze na ciasto ale zaczyna na kukurydzę, lub odwrotnie. Nieraz jest tak, że biorą na coś innego niż brały w tym samym miejscu wcześniej. Kukurydza super przynęta tak samo jak grochy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *