Jak załatwiać sprawy w urzędach

UrzędowoPewnie prawie każdy myśli że jego zachowanie nie odbiega od normy lub jest na miejscu. Ale obserwator z boku może jednak widzi coś zupełnie innego. Dużo osób jest niedomyślnych i nie zauważa tego co nastanie.

Przykłady:

1. Odbierasz list lub paczkę z poczty – pani po przyniesieniu mówi proszę dowód – ty o Jezu nie mam lub go zaczynasz szukać bo nie wiesz gdzie go masz.
2. Niesiesz rachunek do opłaty na dajmy kwotę 60 złoty – pani księguje i mówi 60 złoty proszę. Ty szukasz portfela bo nie wiesz gdzie go masz.

Idąc coś odbierać na pocztę zawsze jest potrzebny dowód osobisty i należy mieć go przygotowanego. Nie będzie tak że się coś dostanie bo ma się wygląd uczciwego człowieka. O dowód zawsze się jest proszonym przy odbieraniu. Pani z okienka potrzebuje go jako potwierdzenia że paczka jest do ciebie.

Jeżeli są to zwykłe paczki i listy to może odebrać je każdy domownik na swój dowód za kogoś. Jeśli są to polecone z sądu, policji itp to możesz odebrać je tylko Ty na swój dowód. Z paczkami jest tak samo jak z listami.

Uwaga 1: Idąc coś opłacić na poczcie musisz mieć do tego pieniądze. Pani po wpisaniu danych do komputera poprosi cię o sumę jaka widnieje na rachunku plus procencik z usługę. UWAGA: w banku jest dużo taniej robić opłaty gdyż poczta pobiera więcej niż w dowolnej placówce banku. Powinno się mieć przygotowane pieniądze powiększone o około 5 złoty na tą opłatę. A nie że szukamy portfela jak usłyszeliśmy ile się należy.

Uwaga 2: idąc do urzędów pamiętajmy że to miejsce publiczne i inni ludzie stoją ciasno za tobą samym. Nie chodzi tutaj o to że ktoś się chce o ciebie ocierać ale o to że jedząc wcześniej paprykarz czy czosnek nie sprawiasz miłego wrażenia.

Nawet nie o wrażenia tutaj chodzi ale o to, że budzisz niesmak i obrzydzenie osób które muszą stać obok ciebie przez zapach. Panie w urzędach pracują cały czas przy nawale klientów i są zmęczone nie należy być chamskim ale zrozumieć że też mogą się one pomylić – zdarza się na korzyść, i na stratę twoją częściej – dlatego dobrze sprawdzić sobie opłaty poczty polskiej w internecie za to co chcemy tam zrobić.

Bardzo ważne jeśli stałeś w kolejce to miej wypełnione już druczki a nie że stoisz pogadasz idziesz na bok wypełniasz i wpychasz się w kolejkę do okna. Nie ma czegoś takiego mi się spieszy czy mogę przed panem/panią – a okazuje się że masz tam litanie do załatwienia.

Nie ma tylko coś szybkiego załatwię przed panem/panią – nie chodzi tutaj o to że ktoś nie pozwoli  ale o to że pani w kasie musi koszta wpisywać do fiskalnej i nie da rady mieć 2 rachunków na raz otwartych więc czekaj na swoją kolej.

I ostatnie tutaj stałam/stałem ale na chwilę wyszłam/wyszedłem z poczty proszę mnie wpuścić przed siebie. To tyle – szanujmy siebie na wzajem i swój czas oraz czas innych.  Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.