Jak założyć i wymienić włącznik światła elektrycznego

Zakładanie włącznika światłaWłącznik światła to urządzenie sterujące oświetleniem. Dzięki niemu można zapalić lub zgasić światło. Istnieją włączniki również ze sterowaniem mocy świecenia a tym samym jego intensywnością szczególnie za pomocą pokrętła.

W większości przypadków włączniki światła elektrycznego to gniazdko z klawiszem lub kilkoma klawiszami, do zapalania połączonych z nim przewodami elektrycznymi punktów świetlnych (czasami sterowanych bezprzewodowo). Wszystkie włączniki światła na szczęście działają na tej samej zasadzie, a także podobnie się je montuje i podłącza oraz wymienia.

Na początku bardzo ważne jest to – by wyłączyć prąd w bezpiecznikach (wykręcić korki) aby nie było fazy, czyli napięcia w kablach gdzie mamy zamiar coś robić z włącznikiem światła. O ile w żyrandolu lub plafonie sterowanym za sprawą włącznika nie ma napięcia, jeśli nie jest one włączone w przełączniku – to w samym włączniku zawsze będzie napięcie czekając na „pstryczek”. Dlatego pierwszą czynnością jest wyłączenie prądu w bezpiecznikach prądowych (skrzynce elektrycznej).

Kable w puszcze na włącznik światła mogą być różne i w dowolnej ilości. Nie zmienia to faktu, że będzie ich maksymalnie tylko 3 rodzaje a zazwyczaj będą to tylko dwa rodzaje przewodów.

Kabelek o kolorze czarnym lub brązowym jest zawsze od fazy czyli zasilania (potocznie można określić go +). Tan o kolorze niebieskim jest neutralny (potocznie -). Rzadko ale może się zdarzyć też przewód uziemiający w paski zielono żółte. Z reguły jednak będzie to kabel tylko zasilania i dobierający czyli neutralny.

Posiadając nowy włącznik światła, należy wyciągnąć z niego klawisze lub zdemontować obudowę w inny sposób. Z reguły jeśli nie widać śrubek od frontu to jest konieczne wyciągnięcie klawiszy (one są wciśnięte w otwory zaczepowe). Wystarczy je wyciągnąć, można pomóc podważyć je sobie śrubokrętem.

Na tylnej stronie włączników światła jest zawsze widoczne oznaczenie. Oznaczenie wybite „L” oznacza, że w tym miejscu podłączamy przewód zasilający. Czyi kabelek czarny lub brązowy. Najczęściej będzie to jednak koloru czarnego.

Do oznaczenia „N” lub gdy brak takiego oznaczenia podłącza się przewód naturalny – czyli niebieski.

Najprostsze połączenie przewodów jest gdy mamy tylko jeden klawisz włącznika czyli 1 punkt oświetleniowy (lub kilka punktów ale sprzężonych ze sobą szeregowo).

Jeśli chcemy sterować kilkoma osobnymi punktami świetlnymi, to potrzebujemy włącznika z co najmniej dwoma przełącznikami (klawiszami). Podłączenie kabla zasilającego nadal jest do otworu „L” (przytrzymuje kabel śrubka lub żabka, gdzie należy go przycisnąć). Natomiast kable naturalne „N” niebieskie powinny iść każdy do swojego własnego portu. Tylko wejście na kabel zasilający jest zintegrowane i połączone (więc nawet jak teoretycznie są dwa miejsca na przewód zasilający, to i tak są zintegrowane. Dlatego często tam brakuje w 2 porcie śrubki dociskowej – bo jest niepotrzebna).

Jak dobrze podłączymy przewody i je zaciśniemy, aby same nie wyskoczyły z głowicy włącznika – należy ją zamocować w ścianie. Rozporowe uchwyty należy maksymalnie poluzować, aby się schowały niemal do samej obudowy włącznika a następnie wepchać całość do puszki z kablami.

Kolejny krok to jej wyrównanie i dociśnięcie do ściany przy jednoczesnym kręceniu śrubek rozporowych. Kotwy wtedy zakleszczą się w puszcze i nie pozwolą włącznikowi wypadać. Kolejny krok to zamocowanie osłony na gniazdko – jeśli była zdejmowana. Lub po prostu po zakotwieniu i dobrym skręceniu rozporu kotw – można założyć klawisze włączników do głowicy.

Ostatnie gdy praca już została wykonana, to włącznie bezpieczników prądu i cieszenie się działającym oświetleniem. To wszystko, zapraszamy do kolejnych tematów oraz komentarzy.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: