Jak zatykać nos podczas pływania i nurkowania

Pływanie zatkanie nosaZatykanie nosa podczas pływania a szczególnie nurkowania jest bardzo ważną umiejętnością. Nos można zamykać na kilka różnych sposobów. Każdy z tych sposobów jest dobry, ale można je ułożyć w hierarchii skuteczności i przydatności.

Jak zatykać nos pływając w wodzie – zacznijmy od podziału możliwości zatykania nosa pływając. Mamy do wyboru trzy sposoby. Pierwszym z nich jest kupienie specjalnej zatyczki z tworzywa do nosa. Zatyczka ta działa na zasadzie klamerki czy ściskacza i tamuje całkowicie dopływ tlenu oraz wody do nosa.

Takie zatykanie nosa jest szczególnie popularne wśród młodszych osób dopiero uczących się pływać i nurkować. Zatyczkę łatwo można zgubić w wodzie a i sama jest uciążliwa.

Kolejny sposób to zatykanie nosa dłonią. Jest to pomysł równie mało efektywny. Zatykając nos dłonią mamy unieruchomią jedną rękę czyli napęd. Z takim czymś będzie nam bardzo trudno pływać i nurkować. Jest to pozbawianie siebie sprawności w wodzie.

Mimo wszystko jest to najczęściej wybierany sposób przez osoby które nie umieją pływać lub które nie potrafią zatkać nosa wewnętrznie. Ta grupa osób niestety jest największa – ale wśród młodszych osób.

Najlepszy i już trzeci sposób to zatykanie nosa wewnątrz nas samych. Wykonuje się to w okolicach jamy nosowej. Jak się tego nauczyć i to wyczuć. Zacznijmy wypuszczać powietrze nosem i blokujmy co chwila jego wypuszczanie. Gdy blokujemy wypuszczanie czujemy jak by nasze podniebienie i język wykonywał odrobinę ruchu, wyczuwa się lekkie napięcie w gardle – jest to właśnie stan blokady nosa wewnętrzny.

Do tego nie trzeba mieć żadnych przyrządów ani używać rąk. Jest to najlepszy sposób na pływanie i nurkowanie. Jeśli dobrze go opanujemy to z łatwością będzie nurkowali a woda nam się nie wleje do nosa.

Warto ten sposób przećwiczyć na lądzie, potem na płytkiej wodzie. Dopiero gdy będzie zamykanie nosa od środka czynnością wyuczoną można zacząć z nim nurkować. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.