Jak zbić gorączkę – najlepsze domowe sposoby na temperaturę

Sposoby na gorączkęGorączka to nie jest choroba tylko walka organizmu ze stanem chorobowym lub bakteryjnym czy wirusowym w organizmie. Gorączkę nie zawsze powinno się zbijać, jeśli jest na bezpiecznym poziomie. Rozgrzanie ciała to walka organizmu z tym co zaczęło go atakować – jest to naturalne podniesienie ciepła ciała w celu próby zabicia tego co go atakuje.

Innymi słowy – zbijanie nawet niskiej gorączki jest tak naprawdę eliminowaniem naturalnej zapory organizmu. Duża cześć tego co atakuje organizm ginie w podwyższonej temperaturze ciała. Dlatego chemia organizmu jest tak skonstruowana, aby podnosić temperaturę całego ciała w celu walki z infekcją.

Gorączkę którą można uznać za bezpieczną – jest podniesienie temperatury ciała do około 39,5 stopni C. Nazywane jest to gorączką umiarkowaną – stan między zwykłą temperaturą ciała a wspomnianą wyżej określa się gorączką nieznaczną lub stanem podgorączkowym. Gorączka znaczna zaczyna się od 40,5 C z czego wysoka zaczyna się już o kolejne 0,5 C wyżej (czyli 41 stopni C).

Innymi słowy jeśli przebywamy w domu i mamy temperaturę do 39 C – to z reguły nie trzeba zbijać gorączki bo organizm sam także walczy. Gdy stan gorączkowy przekracza ten poziom, należy podjąć działania zabezpieczające. Czyli próby zbiciu gorączki, gdyż może stawać się to wraz z wzrostem repertuary niebezpieczne.

W przypadku temperatury ciała powyżej 41 stopni – należy jak najszybciej zbijać gorączkę a najlepiej skorzystać z wizyty u lekarza.

W jakich miejscach badać temperaturę ciała – przede wszystkim najbardziej tradycyjnie jest to pod pachą. Jest to jedno z najlepszych miejsc i najbardziej sterylnych. Raczej nikt by nie chciał badać temperatury w ustach gdy ktoś inny wcześniej badał ją w odbycie. Pacha to prawie zawsze najlepsze miejsce.

Jak zbić gorączkę – najprostsza metoda to skorzystanie z medycyny farmacji czyli tabletka. Najstarsza metoda farmaceutyczna ale i chyba najczęściej wybierana to Polopiryna (C lub S). W przypadku stanu gorączki do 39 stopni wystarczy z reguły 1 tabletka rozpuszczona w wodzie. W przypadku większego stanu rozpalenia ciała, należy rozpuścić na raz dwie tabletki. Należy pamiętać o tym, aby popić to dużą ilością wody – dobrze jest przyjąć nawet pół litra wody.

Także inne środki posiadające w sobie Paracetamol i Ibuprofen – działają na zbicie temperatury. Należy pamiętać, że większa gorączka pojawia się szczególnie nad ranem oraz od wieczora do początków nocy. Należy jak najczęściej sprawdzać wysokość temperatury, aby podejmować rozsądne działania.

Z domowych sposobów można korzystać z ziół czy naparów owocowych działających napotnie – jednakże ich działanie jest wolne – w przypadku wysokiej gorączki zdecydowanie zbyt wolne.

Zimne kompresy – szczególnie stosowane na czoło lub głowę, potrafią skutecznie obniżyć temperaturę tej najważniejszej części ciała. Kompres można zrobić z zimnej wody lub z kostkami lodu zawiniętych w szmatkę. W przypadku stosowania lodu dobrze jest go włożyć do foliowej torby a następnie owinąć szmatką.

W przypadku kompresów wodnych można od razu nakładać mokry ręcznik na głowę. Należy zmieniać go na nowy lub ochłodzić, jak się już używany zbytnio nagrzeje od temperatury ciała.

Chłodne prysznice – bardzo ważne jest to, aby nie były zimne tylko chłodne. Bardzo dobrze zmniejszają gorączkę ciała, ale tylko w czasie korzystania. Może to być więc tylko pomoc doraźna lub taka na rozbudzenie organizmu przy stanie gorączki. Natomiast nie jako sposób na zbicie temperatury w dłuższej perspektywie czasu.

Dużo picia – jest to jeden z bardzo ważnych czynników. Podczas każdego przeziębienia należy dużo pić. Także gdy ma się gorączkę powinno się jak najwięcej przyjmować płynów. Płyn studzi organizm podczas jego przyjmowania, nawadnia go i pomaga w transporcie ustrojowym, który zachodzi w organizmie. Także podczas oddawania moczu oddajemy nadmiar ciepła. Powinno się pic jak najwięcej podczas gorączki.

Należy pamiętać, że gorączka jest wywołana jakimś czynnikiem. Jeśli będzie się ona utrzymywać długo, nawet przez kilka dni to koniecznie trzeba się z nią udać do lekarza po poradę. W przypadku krótkotrwałego zwiększenia temperatury przez organizm – można radzić sobie wspominanymi sposobami. Zapraszam do kolejnych tematów oraz komentarzy.

4 komentarze

  1. Gosek pisze:

    Nigdy nie zbijam temperatury jeśli jest mniejsza niż 38 stopni. Dzięki temu po okresie choroby szybciej wraca się do zdrowia i sił. Także szybciej mijają te infekcje niż zwalczania gorączki a tym samym przedłużanie stanu inwazyjnego na organizm.

    1. adam1709 pisze:

      Nie zbijaj jeśli nie wyższa niż 39, 38 to nic…

    1. SandraK pisze:

      Bardzo ciekawe informacje. O tym nigdy nie słyszałam. Lekarze teraz są kształceni przez firmy produkujące leki a nie dla zdrowia ludzi. Takie publikacje pokazują jak ludzkość jest podła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *