Jak zbudować igloo ze śniegu

Iglo ze śnieguHow to Make Igloo House – czyli jak samemu zbudować prawdziwie igloo ze śniegu. Do wykonania będzie potrzebny oczywiście śnieg a w zasadzie dużo śniegu oraz jego dość dobra lepkość. Dobrze gdy po zbudowaniu złapie ponownie mróz aby dokładnie spoić łączenia.

Bardzo pomocne podczas wykonywania będą jakieś prostokątne pojemniki do jakich można wsypać śnieg i mocno go ubić – ewentualnie można wycinać bryły śnieżne piłą z mocno ubitego podłoża.

Bryły na dolnej podstawie jakie się stosuje powinny być najszersze i najbardziej mocne w tym oczywiście bardziej masywne, gdyż one utrzymują cały ciężar igloo. Aby sobie pomóc z budową można nasypać w jednym miejscu dużą ilość śniegu a następnie go ubić.

Kolejnym krokiem w budowie igloo będzie wykopanie w usypisku okrągłego dołu do niemal spodniej powierzchni śniegu – to przyspieszy budowanie gdyż sama podstaw będzie stanowiła pierwszy fragment wznoszenia ścian a dodatkowo nisza pod wysokością przyszłego wejścia będzie zabezpieczała przed nieprzyjemnymi podmuchami wiatru.

Igloo z reguły powinno mieć kształt owalny gdyż najłatwiej na takiej bazie stawiać tradycyjne ściany aby się trzymały stabilnie. Jednakże jeśli ktoś nie ma chęci ciąć bryły z dokładnymi wiarami lub chce aby było ono w innej formie niż owal śniegu, to można zastosować prostszą metodę budowy.


Będzie to stawianie ścian pionowo na przeplatanie aby wzajemnie się wzmacniały i na dach zastosowanie mocnych desek jakie pokrywa się czapą śnieżną lub bryłami śniegu co uszczelni strop. Jest to znacznie prostsze wykonanie i znacznie szybsze.

https://www.youtube.com/watch?v=Lq1DyaKJzfk

Gdy budowla igloo zostanie wykonana można ją dodatkowo wzmocnić. Przykładem może być polanie jej w całości rozproszoną mgiełką zimnej wody (opryskiwaczem) na przykład z butelki przed nocą wtedy gdy spodziewamy się mrozów. Gdy mróz zwiąże wodę konstrukcje będzie bardzo wzmocniona spoiwem lodowym na wieńczeniach brył. Budowa igloo to świetna zabawa i super zagospodarowanie śniegu.

Pamiętajmy aby robić je bezpiecznie gdyż bryły lodowe mogą być ciężkie. Należy mieć na uwadze to aby się nie zawaliły dlatego bardzo ważna jest mocna i bezpieczna konstrukcja. Zapraszamy do zobaczeni materiałów.

Jeden komentarz

  1. Opat Mar

    Naście lat temu igloo było realne do zrobienia wszędzie w tym na pomorzu zachodnim. Od kilku lat o śniegu można pomarzyć a nawet o realnym mrozie. Teraz dzieciaki nie wiedzą nawet co to jest do końca zima i śnieg. A przecież jeszcze z 15 lat temu były naprawdę srogie i bardzo fajne białe zimy a teraz to już tylko wspomnienie i legendy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.