Jak zgrać i przenieść zdjęcia z telefonu na komputer

Jak przenieść zdjęcia z telefonu na komputerZgrywanie zdjęć wykonanych na telefonie do komputera jest bardzo proste. Jeśli robi się zdjęcia na ustawieniach standardowych – to zdjęcia są zawsze zapisywane w tej samej lokalizacji na telefonie. Wtedy bardzo łatwo je przeniesiemy na własny komputer za pomocą kabla.

Do przeniesienia zdjęć z telefonu na komputer potrzebujemy kabla łączącego komputer z telefonem. Kabel ten to nic innego jak ten sam, co używa się go do ładowania telefonu. Kabel podłączony do ładowarki telefonu. Ma on zawsze wejście USB z jednej strony oraz z drugiej końcówkę wchodzącą do telefonu.

Należy podłączyć kabel do portu USB komputera i drugą końcówkę do telefonu. Na telefonie pojawi się informacja o ładowaniu telefonu. Jak otworzymy pulpit telefonu to wyświetli się menu lub komunikat o trybie pracy telefonu (smartfona). Do wyboru z reguły są 3 opcje – ładowanie telefonu, przenoszenie plików oraz przenoszenie zdjęć – uwaga wybieramy przenoszenie plików.

Dlaczego wybieramy przenoszenie plików zamiast zdjęć – z tego powodu, że ta metoda jest odpowiednia dla przenoszenia dowolnych plików. Tym samym uczymy się za jednym razem całej obsługi działań na plikach w telefonie. Dodatkowo ta metoda jest znacznie prostsza i szybsza niż każda inna.

Jeśli nie wyświetli się nam wcześniej wspominane menu na ekranie telefonu (czyli co chcemy na nim zrobić przez kabel). Wtedy należy od góry ekranu przesunąć palcem ku dołowi. Powinno się rozwinąć menu górne, tam będzie widać informację o podłączeniu telefonu do komputera (ładowania itp). Wtedy po kliknięciu w tą informację – otworzy nam się wcześniej wspomniane menu do wyboru działania przez kabel.

Jeśli jest to pierwsze podłączenie telefonu do komputera. Należy chwile odczekać, aż komputer sam pobierze sterowniki do rozpoznania urządzenia. To się dzieje całkowicie automatycznie.

Następnie przechodzimy już do samego komputera i tam otwieramy folder na pulpicie o nazwie „Mój komputer”. Wyświetli nam się okno z folderami systemowymi oraz poniżej z dyskami i urządzeniami. W tej sekcji z dyskami i urządzeniami powinniśmy wiedzieć dodatkowy dysk – będzie to prawdopodobnie nazwa naszego telefonu.

Następnie klikamy podwójnie myszką na nazwę naszego telefonu (jest one traktowany jako przenośny dysk). Otwierają nam się katalogi lub jeden katalog. W zależności czy mamy kartę pamięci w telefonie czy też nie. Jeśli posiadamy dodatkową kartę pamięci w telefonie to jeden z folderów będzie nosił nazwę Karty SD (lub nazwy tej karty), a drugi „wewnętrzna pamięć współdzielona”. Jeśli ustawienia zdjęć na telefonie są standardowe to zdjęcia zawsze są zapisywane w katalogu – wewnętrzna pamięć współdzielona.

Wchodzimy więc do tego folderu. Następnie wyświetlają nam się kolejne foldery – odszukujemy taki o nazwie DCIM. W folderze DCIM pojawia się jeszcze folder „Camera” i już w tym katalogu znajdują się wszystkie filmy oraz zdjęcia wykonane na telefonie.

Można więc skopiować cały folder Camera lub z jego środka zaznaczyć zdjęcia i filmy, które chcemy zgrać na komputer. Po zaznaczeniu plików, które nas interesują wybieramy prawym klawiszem myszki opcję „wytnij” lub „kopiuj”. Wytnij – wycina pliki a więc będzie je przenosił. Natomiast kopiuj będzie je tylko kopiował. Następnie na własnym komputerze wybieramy, gdzie mają zostać przeniesione nasze pliki. Może być to już gotowy folder lub tworzymy własny folder na takie zdjęcia. Prawym klawisze myszki klikamy w folderze gdzie chcemy dodać zdjęcia i wybieramy opcję „wklej” – zdjęcia z telefonu zostały przeniesione (lub skopiowane) na komputer.

Jak widać jest to bardzo prosta metoda i niezwykle przydatna. Na tej samej zasadzie można zgrywać zdjęcia nie tylko z telefonu na komputer ale także przenosić je z komputera na telefon. Można także w ten sam sposób przenosić dowolne inne pliki na własny telefon lub komputer. Zapraszamy do kolejnych tematów oraz komentarzy.

9 komentarzy

 1. Adami pisze:

  Zawsze przenoszę zdjęcia za pomocą kabla. Do wszystkiego co mam zamiar przenieść jeśli chodzi o telefon i komputer to używam kabla. Jeśli natomiast między komputerem to tylko pendrive. Dwie najlepsze metody na przenoszenie dowolnych plików.

 2. Szukałam jak z telefonu przesłać bardzo duże wideo na laptopa. Myślałam o innych sposobach. Może nie wiem o jakimś dodatkowym oprogramowaniu? Niestety ale kabel USB do tej mojego telefonu nie działa. Laptop coś widzi ale nie przekłada mi plików. Ciągle coś nagrywam i jest mi to potrzebne. Bardzo proszę o tę małą pomoc.

  1. Witam, problem wydaje się ciekawy i dość łatwy do rozwiązania lub obejścia. Postaram się także o tym nagrać film za jakiś czas.

   Proszę wykonać próbę kablem, o której mówiłem w filmie załączonym w tym artykule powyżej. Dopiero jeśli to nie pomaga (dokładna próba z filmu – choć nie wiem czemu miała by nie działać ta metoda) to może faktycznie kabel jest wadliwy i się uszkodził. Wtedy bym wymienił kabel na nowy. Jeśli jest to jakiś inny problem, a nie kabla to można zrobić to jeszcze inaczej.

   Następny sposób: Kartę pamięci włożyć do telefonu (jeśli się nie posiada w nim już włożonej) czyli micro SD czy ogólnie kartę pamięci – o pojemności takiej, aby przenosić swobodnie pliki z telefonu na kartę pamięci w telefonie. Następnie na telefonie można wykonać działanie prewencyjne na przyszłość – zaznaczyć w ustawieniach aparatu, że nagrane filmy i zdjęcia by zapasywał już automatycznie zawsze na karcie pamięci, a nie w telefonie – jest zawsze taka opcja w ustawieniach aparatu. Chyba, że się woli je przenosić ręcznie z telefonu na kartę, a potem z karty na komputer to można pominąć.

   Kolejny krok – te wcześniejsze nagrania są nadal w pamięci telefonu a nie karcie pamięci włożonej do telefonu. Trzeba zaznaczyć wszystkie pliki w galerii fotek (czy jak to się tam nazywa) [pamiętaj o pojemności karty pamięci względem zaznaczonych plików – czasami trzeba przenosić na kilka razy, jeśli karta pamięci jest mniejsza od plików], gdy wszystkie pliki są zaznaczona (lub ich wybrana część), to wybiera się opcję w telefonie “wyślij” lub “udostępnij” (niestety androidy czy inne systemy, każdy model nazywa sobie tą opcje jak tylko chce) – następnie wybiera się z propozycji “kopiuj do” i tam wybiera folder na własnej karcie pamięci. Telefon sobie przekopiuje te pliki ka kartę pamięci. Oby się zmieściło wszystko za 1 razem, jak nie – to trzeba będzie to robić na kilka rzutów – zależy jak pojemna jest karta pamięci.

   Następnie kartę pamięci wyciągnąć z telefonu i włożyć do adaptera karty pamięci, a adapter z kartą pamięci włożyć do gniazda czytnika kart pamięci w laptopie. I wtedy widzi się tą kartę pamięci już na laptopie tak jak każdy przykładowo podłączony pendrive. Przekopiować z niej na PC co potrzeba, i ponownie małą kartę wyjąc z adaptera i zapakować do telefonu. UWAGA: jeśli w ustawieniach aparatu zaznaczysz zapisuje automatycznie na kartę pamięci fotki etc, a zapomnisz ją włożyć do telefonu – to nie wiem co się stanie – albo zapisze się w telefonie albo nie zapisze pliku (fotki / nagrania). Nie wiem nie testowałem. Dlatego auto zapisywanie na kartę jest dobre, jeśli karta pamięci jest zawsze w telefonie, a nie raz jest a raz nie jest.

   Wskazówki dodatkowe:

   – poszukaj modelu swojego telefonu do jakich max pojemności obsługuje karty pamięci – nowy tel pewnie do dużych na pewno co najmniej 32 ale pewnie co najmniej 64 lub 128 GB (polecam 64 GB klasy 10 lub ultra). Jak się kupuje kartę pamięci, to nie musi być dedykowana do telefonu może być dowolna micro SD, byle w zestawia miała adapter (ten duży pasujący do gniazda pc). Można też kupić zamiast adaptera (bo nie każdy ma gniazdo kart w laptopie) czytnik kart pamięci on wygląda jak pendrive, do jakiego wkłada się kartę pamięci – czyli wchodzi on potem do portu usb. Czytnik kart pamięci jak pendrive to koszt do 20 zł – karta pamięci do 64 GB to koszt do max 25 zł – razem więc spokojnie w 50 zł kupi się zestaw jeśli się potrzebuje.

   – Jeśli jakość filmów zapisywanych podczas robienia na kartę by była słabszej jakości, to lepiej zapisywać je na telefon a potem przenosić na kartę. Tak by się działo tylko w przypadku wolnych kart pamięci – dlatego zalecam tylko te klasy 10 lub ultra – czyli bardzo szybkich. Z czasem (po latach) adaptery te duże kart się też psują, wtedy trzeba wymienić je na nowe – koszt z 5 zł. Dlatego czasami czytnik jest lepszy, a na pewno wygodniejszy.

   – Czasami PC może nie wiedzieć telefonu jest to wina sterownika MTP na PC. Należy zaktualizować sterownik MTP automatycznie przez windows. Dotyczy to tylko przypadku, jeśli system PC zupełnie nie widzi telefonu po podłączeniu go kablem i wybraniu w telefonie jego trybu na przenoszenie plików. Tylko wtedy może być problem ze sterownikiem MTP. Jak to aktualizować jest wiele artykułów w Internecie krok po kroku.

   To chyba tyle. Albo kabel, albo przenoszenie plików kartami pamięci – to najprostsze i najszybsze rozwiązania. Osobiście uważam, że telefon jest dobry do fotek z ręki ale w przypadku jakiś większych potrzeb – bardziej sprawdzają się aparaty fotograficzne z funkcją nagrywania obrazu, oraz koniecznie z gniazdem na mikrofon zewnętrzny. Samemu używam canon sx 60 HS ale jego nowszy model sx70 też chyba ma wejście na mikrofon. Pytanie było na maila… ale wymagało tak długiej odpowiedzi, dlatego postanowiłem je dać tutaj, zawsze pomoże też komuś z podobnym problem.

 3. A co zrobić, jak wyciąłem zdjęcia i przerzuciłem je na kompa, ale przegrał się tylko sam katalog ? Czy można zdjęcia na telefonie odzyskać ?

  1. Jeśli było widać proces przenoszenia, to powinna się przegrać też zawartość. Może jest niewidoczna? W sensie trzeba odświeżyć katalog lub włączyć ukryte pliki. Łatwo to sprawdzić, klikając na katalog i właściwości – czy zajmuje jakiś miejsce (coś waży) czy 0 MB danych. Jeśli faktycznie jest pusty, to nie bardzo rozumiem co mogło by pójść nie tak. Bo proces przenoszenia to tak naprawdę kopiowania pliku, a potem automatycznego kasowania ze źródła macierzystego. Samemu zawsze zalecam robienie czegoś takiego na bazie kopiowania z racji, że czasami pliki potrafią się przenieść fragmentarycznie. Dopiero jak się stwierdzi, że wszystko jest ok, to skasować po skopiowaniu już przeniesioną zawartość.

   Kabel może mieć czasami problem jak się go poruszy podczas przenoszenia – dlatego najbezpieczniej jest przenosić pliki za sprawą kart pamięci z adaptera czy czytnika kart.

   Jeśli ma się nieograniczony Internet (wifi w domu) to można też zrobić to jeszcze inaczej. Mianowicie używając na przykład dysku google do przeniesienia zawartości z telefonu do chmury dysku google – a następnie na komputer z chmury dysku google. Wtedy w telefonie włącza się wifi domowe w transferze aby brało z nieograniczonego Internetu. Dysk gogole to obecnie 15 GB i jest darmowy.

   1. Dziękuję za odp. chociaż temat nie został dalej rozwiązany.

    1. Tego problemu nie jest się w stanie rozwiązać zdalnie. Tutaj podczas przenoszenia plików wydarzyło się coś dziwnego. Można z tego tylko pobrać naukę na przyszłość, aby stosować bezpieczniejsze metody. Samemu też traciłem pliki już wiele razy, ale przez błąd własny w komendzie poleceń. Zawsze to nauka jest na przyszłość nowych metod i rozwiązań w przenoszeniu.

 4. jacek pisze:

  Jak przenieść zdjęcia znajdujące się w Galerii, ale pochodzące z Whatsapp lub Viber lub zrzuty ekranu. Po podłączeniu telefonu do laptopa te zdjęcia nie są pokazywane na laptopie. Udało mi się przenieść zrzut ekranu na pulpit laptopa, ale nie mogę otworzyć, jest komunikat Mało pamięci

  1. Witaj, jeśli chodzi o nas to nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć. Nie używamy aplikacji tego typu w swoich telefonach. Bez wątpienia one tworzą nowy katalog w strukturze dysku, i tam materiały znajdują się w ich własnych wykreowanych katalogach. Prawdopodobnie jest to w dysku współdzielonym, więc trzeba by poszukać katalogu aplikacji a następnie w nim podkatalogu z tymi materiałami. Jednakże warto pamiętać, że są to aplikacje internetowe. A więc ich zawartość może być wirtualna sieciowa z chmury a nie z fizycznego miejsca na telefonie. Tak samo ma Skype – mimo setek fotek jakie na nim się widzi, te zdjęcia znajdują się w chmurze skype a nie fizycznie na dyskach u użytkowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *