Jak złamać szyfr w zabezpieczeniu i zamknięciu roweru

Rower zapięcieIstnieje wiele zamknięć do roweru, niestety żadne z nich nie jest na tyle dobre aby stanowić wielką przeszkodę dla złodziei. Najbezpieczniejsze są zamki na klucze lub pałąkowe sztaby. W artykule tym jest natomiast jak działają zamki na szyfr i jak łatwo złamać szyfr w tych zamkach.

Wszystkie zabezpieczenia rowerowe na szyfr opierają się na tej samej zasadzie działa, czyli koło z zapadkami posiada unikalną kombinację jaką ustawiła osoba posiadająca to zamknięcie rowerowe. Tutaj już nie chodzi o rodzaje kodów gdyż żaden cwaniaczek nie rozpracowuje możliwych i najczęściej stosowanych kodów gdyż nie ma na to czasu.

Tutaj liczy się wyczucie w dłoniach, które wcale nie musi być takie duże gdyż mechanizmy zapięć rowerowych mają za duże zapadki, które są wyczuwalne podczas przeskoku.

Jak złamać kod zabezpieczenia rowerowego – ku przestrodze osób zamykających na ten rodzaj zabezpieczenia napiszę że bardzo prosto, jest to około 1 minuta czasu dla osoby ćwiczącej ten manewr. Złamanie zamknięcia rowerowego na szyfr polega na czuciu zapadek.

Robi się to tak że łapie się mechanizm zamknięcia w dwie dłonie i po kolei obraca cyframi na mechanizmie zabezpieczenia. Obracając od – czy 0 do 9 każde pojedyncze koło stanowiące jedną cyfrę szyfru będzie czuć przy trafieniu na tą prawidłową cyfrę. Będzie to lekkie drgnięcie mechanizm lub w przypadku innych lżejsze pole obrotu na prawidłowej cyfrze.

Każda dobra cyfra przy obrocie maszynką więc jest wyczuwalna albo odczuciem zapadki, czyli ząbka który wskakuje albo tym że mechanizm kołowy obraca się w miejscu prawidłowej cyfry gładziej. Często można spotkać także takie odczucie że po danej cyfrze następuje jak by spadek do dołka przy obrocie – ten dołek to prawidłowa cyfra kodu.

Tak wykonuje się każdą następną cyfrę na tej samej zasadzie, dla osób wprawionych to tylko 1 obrót każdą cyfrą a trwa to wszystko około 1 minuty łącznie.

Artykuł ten ma być przestrogą dla osób posiadających takie mechanizmy aby nie zostawiały roweru gdzieś na dłuższy czas w miejscach odosobnionych od przechodniów. Taki mechanizm zabezpiecza przed zwykłymi złodziejaszkami ale nie osobami zajmującymi się kradzieżą rowerów.

W sklepach sprawdzajmy czy czujemy mechanizm, jeśli sami nie mamy w tym wprawy a wyczujemy mechanizm przy zakupie, to po prostu odłóżmy te zabezpieczenie na półkę. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Jeden komentarz

  1. Ustowicz Paweł

    Ci co kradną rowery tak naprawdę nie łamią ich szyfrów. Prawda jest taka, że łatwo złamać zapięcie i wprowadzony w nim kod. Ale inna prawda jest taka, że złodzieje tego nie robią bo szkoda im na to czasu. Z reguły mają w rękawie bluzy czy krótki lub pod pazuchą przecinak. Ci co kradną rzadko kiedy jest to forma indywidualna, to zorganizowane grupy gdzie po odpięciu kawałem gdzieś odjeżdżają aby potem załadować towar do busa. Prawie zawsze jest to wykonywane za pomocą przecinaka lub jak ktoś ma motylki na kołach demontażu samego koła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.