Jak zmiękczyć wodę do podlewania kwiatów

Zmiękczanie wodyJak uzyskać wodę znacznie zmiękczoną i o dobrych warunkach mineralogicznych to częste pytanie osób hodujących rośliny.

Zazwyczaj ludzie robią tak, że łapią wodę co jest świetnym i najlepszym sposobem – chodzi tutaj o deszczówkę.

Deszczówka jest zawsze wodą miękką i  rośliny bardzo dobrze ją przyswajają bez koniecznego odstania. Czasami jednak bywa że są miesiące suche lub po prostu nie mamy do czego lub jak zbierać deszczówki. Tutaj pojawia się prosta metoda, aczkolwiek bardzo efektywna w działaniu.

Po pierwsze woda inna niż deszczowa a szczególnie kranówka musi być odstana zanim coś nią podlejemy  – Dlaczego? Bo zawiera środki chemiczne jak chlor, które zabija roślinę lub ją osłabiają. Zacznijmy od uzdatniania czy nawet robienia wody czyste,j idealnej do podlewania oraz jej źródeł.

Źródła wody miękkiej do podlewania:

Deszczówka – czyli woda jaka spada pod postacią opadu atmosferycznego w postaci deszczu. O ile rzecz nie dzieje się nad dużą aglomeracją miejską lub w jej bliskim otoczeniu jest to doskonała woda do podlewania. Zawiera ona już pierwiastki odżywcze dla rośliny i sama jej twardość jest mała. Sposób gromadzenia tej wody jest znany od tysięcy lat, więc jest sprawdzony.

Woda studzienna – i tutaj ciekawostka bo studnia studni jest nierówna, o co chodzi – woda z głębokości płytszej niż 2,5 m (zaokrąglamy jednak do 3) nie nadaje się do podlewania. Jest to woda gruntowa i posiada największe zanieczyszczenia jakie zabrała z gleby. Roślina to życie a taka woda te życie szybko wykończy.

Studnia z głębokości powyżej 3,5 metrów już jest  na pewno dobra. Jest to woda odstana i przefiltrowana oraz wzbogacona o minerały pierwszego rzędu, odżywcze (rząd oznacza zaawansowanie, źródlana ma 3 rzędu dla przykładu). Tą wodą z studni można podlewać od razu rośliny.

Rzeczna czy ze zbiorników – ta woda i jej zdatność zależy tylko i wyłącznie od tego jak czysty jest zbiornik wodny. Prosta sprawa jak to sprawdzić. Można nią podlać kilka razy i zobaczyć jak działa lub jeszcze prościej zobaczyć jak bujnie rosną chwasty w pobliżu ujęcia tej wody skąd ja czerpiemy. Im bujniej tym lepiej.

Kranówka – filtry domowe i przemysłowe do wody pitnej nie zostały wprowadzone przez modę lecz przez faktyczne zabrudzenie wody lecącej z kranu. Można by powiedzieć tak że woda jest chlorowana na zarazki i inne szkodliwe ustroje w niej występujące,  ale sama woda także jest niezdatna do niczego przez sam chlor.

Wystarczy kranówką podlać kwiatki i może się okazać że zaczną więdnąć lub uschną nawet po jej przegotowaniu – choć wtedy to okres dłuższy w działaniu. Pobierając tę wodę do podlewania należy jej dać czas na dojście.

Po prostu misi się ona ustać, stanie wody sprawia że chlor się utlenia z niej po około 36 godzinach i woda mięknie oraz pozbywa się chemii która się wytrąca i utlenia. Woda tego typu ma mało z minerałów więc gdy podlewamy tylko nią należy dodawać nawóz do ziemi.

Sposoby na zmiękczenie wody – sam sposób jest bardzo prosty. Aby zmiękczyć wodę wystarczy do zbiornika gdzie się ona znajduje wrzucić kawałek pniaka naturalnego drewna, gałęzie, konar cokolwiek co jest naturalnym drewnem. To działa już po jednym dniu a dla pewności 2. Woda w zależności od drzewa może zmieniać kolor ale jej zmiękczenie jest bardzo duże i szybkie.

Zamiast kołków nieraz wrzuca się szyszki do wody, gdyż działają tak samo. Wiadomo im większy zbiornik tym więcej trzeba dodać drewna – a drewno nie jest bynajmniej jednorazowe. Drewno może leżeć w wodze i nie być zmieniane miesiącami przy zmianie wody w pojemniku. Jest to bardzo wydajna metoda i skuteczna. Zapraszamy do przeczytania kolejnych tematów.

5 Comments

 1. Kiciej Monika pisze:

  Faktycznie woda po dodaniu do niej kawałka drewna jest kilka razy miększa niż poprzednio. Dobre też do podlewania, nie ma problemów z ziemią. Oczywiście to musi się odstać ale efekty są zdecydowanie tego warte. Miększa woda dobrze się sprawdza byle nie przesadzać. Bo słyszałam o tym jak ktoś dawał taką z filtra do podlewania, a to bez minerałów było wtedy.

 2. SerBico pisze:

  Można też to robić po przez filtr do wody. Filtry z węglem odkamieniają wodę a twardość wody to nic innego jak zawartość w niej minerałów. Niestety miękka wcale nie jest lepsza, jest gorsza bo nie ma w sobie zawartości minerałów a tym samym jest bardziej jałowa i mniej wartościowa. Do podlewania lepiej sprawdza się więc ta twarda a nie miękka.

 3. Ten artykuł był pisany w latach 80.?
  Bo od DEKAD wodę w kranach w Polsce się OZONUJE, nie chloruje.

  1. To zależy od stacji uzdatniania wody. Wodę w większości miejscach się chloruje a tylko tam gdzie jest możliwość technologiczna ozonowania się ją ozonuje – czyli w niewielu miejscach. Nawet na bazie jednego miasta – przykładowo warszawa, która ma kilka stacji jest w jedynej czy dwóch ozonowanie a pozostałych chlorowanie z innymi procesami. Dokładniej to opisaliśmy w temacie “czy warto pić wodę z kranu”. Dlatego MS wyraziłeś opinanie nie znając faktów. Niestety MS się bardzo grubo pomyliłeś w swojej opinii.

   1. Moni pisze:

    Popieram, u nas nawet nie ma co do tego wątpliwości, woda śmierdzi chlorem okropnie. Lata 80 dawno minęły, a ja nie słyszałam niestety o ozonowaniu wody kranowej, niestety

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *