Jak zmienić kolor i odcień farby

Kolory farbKażdą farbę o dowolnym kolorze można zmienić w ubarwieniu. Do zmiany koloru oraz odcieniu farby używa się kilku różnych składników. Farbę miesza się na określonych zasadach, aby nadać jej odpowiedniego ubawienie.

Jak zmienić kolor farby – w przypadku farby białej zmienia się jej kolor po przez stosowanie barwników. Barwniki do zmiany koloru farby kupuje się w sklepach, można stosować także farbki plakatowe do zabarwienia kolorów o ile farba będzie stosowana we wnętrzach domu.

Przy mieszaniu farb bardzo ważny jest kierunek miksowania. Chodzi o to, aby mieszać farby w jednym kierunku. Nie należy robić tak, że miesza się je raz w jedną a raz to w drugą stronę – bo powstaną zbrylenia.

W przypadku farb jasnych nadaje się im ciemniejsze trony po przez zastosowanie przykładowo barwników. Farby ciemne jest trudniej rozjaśnić – stosuje się do tego dolewanie farby białej – ona rozjaśnia cały odcień farby docelowej.

Farby najlepiej jest mieszać na palecie lub w wiadrze, zależy ile potrzebuje się rozrobionej farby. Po dodaniu dowolnego innego koloru do farby ważne jest to, aby dobrze wszystko rozmieszać, by nie powstawały żadne grudki i smugi innych tonacji kolorów.

Bardzo ważne jest także to, aby mieszane farby o ile nie używa się do zmiany koloru specjalnych barwników były wykonane z tego samego składu.

Mieszanie dwóch różnych składów farb może prowadzić do ich gryzienia – czyli powstawania pienienia, grudek, zsiadania się i innych problemów.

Dobrze jest przed mieszaniem farb o różnych kolorach sprawdzić czy nie występują problemy z ich mieszaniem na małej ilości. przykładowo na małej palcie lub nawet kartce białego papieru. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.