Jak zmienić w oknach tryb letni i zimowy – oszczędności i komfort
Wszystkie nowoczesne okna posiadają w sobie dwa tryby pracy – zimowy oraz letni. Całość polega na tym, że tryb zimowy jaki przestawka się w ramie okna stwarza mocniejszy docisk uszczelki do futryny. Tryb letni natomiast luzuje docisk, aby wentylacja była większa.
Warto o tym pamiętać i dostosowywać ustawienia do panującej pory roku, to zaoszczędzi dużo pieniędzy na ogrzewaniu zimą oraz stworzy większy komfort w pomieszczeniach latem.
Zmiany trybów okien wykonuje się za pomocą bolców dociskowych, jakie są z boku każdej ramy okiennej. Na każdym boku okna na metalowym obiciu wystają bolce (piny), są one kształtu owalnego i te wypustki są rozmieszczone co jakiś czas dookoła ramy.
Wypustki te jak można zauważyć gdy przyjrzy im się bliżej, nie są równomierne z każdej strony. Mogą być one jajowate lub owalne z czego jeden bok będzie dłuższy względem osi, na jakiej jest mocowany. Wypustki te są obrotowe o 360 stopni dookoła, po to aby zmieniać za ich pomocą ustawienia trybu okien – czyli siłę docisku do futryny całej ramy okna.
Można je obracać w różnych modelach okien zarówno kluczami płaskimi lub imbusem czy śrubokrętem – to zależy od ich konstrukcji, działają jednak na tej samej zasadzie bez względu na ich konstrukcję.
Tryb zimowy ustawia się – należy trzpień przekręcić tak, aby jego dłuższa krawędź była ustawiona ku uszczelce okna. Jak najdłuższy bok trzepania powinien być ustawiony do uszczelki okna, czyli wnętrza domu. Wtedy będzie najmocniejszy odcisk uszczelki gdy trzpienie wejdą w futrynę okna, mocną zaczną dociągać ramę – co można odczuć przy zamykaniu, może być ciężej przekręcić klamkę.
Tryb letni ustawia się – poprzez zmianę wcześniej wspomnianego trzpienia w taki sposób, że jego najdłuższy bok jest ustawiony wzdłuż całej ramy okna lub na zewnątrz, czyli w przeciwnym kierunku niż uszczelka.
Należy pamiętać, że nie można ustawić na stałe trybu zimowego. Zbyt długotrwałe dociśnięcie odkształci uszczelkę i nie będzie w przyszłość już dobrze chronić przed ucieczką ciepła z domu zimą. Zmiany trybów okien powinno dokonywać się dwa razy do roku – przykładowo późną jesienią oraz późną wiosną.
Zmiana tryby pracy okien zajmuje kilka minut i nie powinna nikomu stwarzać najmniejszych problemów. W przypadku gdy futryna okna jest źle zgrana i nadal mimo trybu zimowego w jakimś miejscu okna jest ciąg zimnego powietrza – można spróbować ustawić zawiasy okna (o ile to jest ich problem), aby były równiej lub dodać miejscowo dodatkowo uszczelkę zabezpieczającą, najlepiej sylikonową.
Należy pamiętać – aby zmienić wszystkie bolce w ustawieniach na takie same a nie tylko niektóre. Powinno się zawsze ustawić wszystkie jednakowo na całej ramie. W zasadzie to wszystko. Zapraszamy do kolejnych artykułów w serwisie.