Jak zmniejszyć wagę roweru

Waga roweruJak wiadomo ciężar roweru ma dużo do rzeczy w samej jeździe i ciężkości jazdy rowerem. Im rower jest cięższy tym więcej siły trzeba wkładać do jego toczenia. Ciężar jest przydatny tylko do zjazdów, w pozostałych rodzajach terenu ciężar roweru jest bardzo problemowy.

Co zrobić by rowery były lżejsze. Istnieje na to kilka sposobów, jedne związane z rozbiorem a inne z wymianą, jeszcze inne z partyzanckimi przeróbkami. Najprościej zmniejszyć wagę roweru przez:

Odhaczenie – Wykręcenie mu wszystkich części bez których może swobodnie się poruszać a pozostało maksimum bezpieczeństwa. W skład takich części wchodzą te szczególnie które mają swoistą pokaźną wagę, czy są z wszelkiej miary zbędne.

Najprościej wymienić:
Nóżka rowerowa – opierać można rower o co innego.
Poroża – jest to element rogów na kierownicy służący do wygodnej jazdy i zmiany pozycji w jeździe, ale bez niego da się jeździć.

Dzwonek – mamy usta możemy sygnalizować że jedziemy sami – choć jest obowiązkowy w przepisach.
Błotniki – da się bez tego jechać.
Bagażnik – no o ile nic często nie wozimy także jest zbędny

Jak widać takie odciążenie przez wyjęcie części nie daje za dużego dlatego nie wystarcza tylko to.

Zmiana – Wiele części trzeba także wymienić w rowerze na inne lżejsze. Jasne jest że jeśli ktoś ma grubą stalową ramę to ciężko tu mówić o odciążeniu roweru, chodzi tu raczej o rowery zwyczajnej wagi.

Na początek warto zmienić wspornik siodełka z ewentualnego stalowego na aluminiowy.
Następnie to samo zrobić z obręczami kół, także czyli wymienić je na aluminiowe.
Kierownica i stery również dobrze sprawują się z dobrego stopu aluminium.
Zaczepy od zębatek i pedałów powinny i wystarczają gdy są aluminiowe.

Zębatki i łańcuch można wymienić na węższe – można je kupić w sklepach rowerowych. Łańcuch taki jest o połowę chudszy od standardowego – co pociąga za sobą wymianę trybów i kasety na taką samą szerokość.
Ostatecznie wymiana opon na cieńsze co poprawia szybkość i lekkość jazdy.

Ta wymiana o ile rower jak widać może przysporzyć sporo kosztów. Ale są to koszty jednorazowe.

Partyzantka – skupia się głównie na ramie i obręczach kół. Znanym sposobem jest nawiercanie obręczy czyli wycinanie w niej otworów pomiędzy szprychami.
Także nie mniej popularne wiercenie otworów w ramie na miejscach nie narażonych dużymi naprężeniami. W niektórych przypadkach można zauważyć wycinkę wahaczy i zamianę na lekkie widelce i wsporniki.

Wszystkie sposoby można wykorzystywać razem. Takich zagrań nie stosuje się do rowerów którymi się jeździ w zwykłe trasy. Głównie stosują to osoby wykonujące jazdę wyczynową czy przełajową aby poprawić swoje osiągi. Wszystkie te zabiegi dadzą nam od 3 do nawet 7 kilo w zmniejszeniu wagi.

Jest to zależne od tego co ma w sobie rower oraz co zrobimy. Średnio zwykły rower może ważyć do 13 kg standardowo. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasz Facebook i YouTube!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: