Jak zrobić bałwana ze śniegu

Śnieżny bałwanRobienie fajnego bałwana wcale nie jest trudną czynnością. Do zrobienia bałwana potrzebujemy oczywiście śniegu który jest w miarę lepki oraz kilku czarnych kamieni, badyla lub rózgi czy miotły i marchewki lub coś co by mogło być podobne do nosa.

Standardowy bałwan zajmuje około 30 minut pracy, który będzie na wysokość dorosłego człowieka. Dzięki temu wpisowi dowiesz się jak zrobić własnego bałwana lub bałwana razem z dziećmi.

Jak  zrobić bałwana – zaczynamy od podstawy czyli dolnej partii ciała bałwana. Zwykły bałwan składa się przeważnie z 3 lub 4 części w postawie. Wersje te są zależne, z 4 elementami to bałwan z wyraźnie zaznaczoną szyją, jako jedna warstwa która będzie mniejsza kulą od warty głowy czyli szczytowej.

Lepienie podstawy jak i całego bałwana wymaga jednak odpowiednich warunków atmosferycznych – mianowicie nie da się ulepić bałwana na dużym mrozie gdyż śnieg się nie lepi.

Lepienie podstawy jak  i każdej warstwy bałwana zaczynamy od małej kulki. Kulkę to lepimy w dłoniach, następnie obtaczamy ją w śniegu tak aby zbierała ona coraz więcej warstwy. Kulkę pierwszą a zarazem podstawę bałwana lepimy większą od innych. Gdy obtoczymy już kulę mającą około metra średnicy należy ją uklepać dłońmi aby się trzymała bardziej zbicie.

Następnie przechodzimy do produkcji następnego poziomu czyli tułowia który robimy tak samo jak kulę podstawy. Kula tułowia jednak musi być mniejsza o około 20% od poprzedniej.

Kul takich robimy 3 lub 4 – ta ilość zapewni nam dostatecznie dużego bałwana. Kule coraz mniejsze mają dwa cele, pierwszy z nich to aby przypominał bałwan kształtem człowieka a drugi aby kule mniejsze dało się łatwo nałożyć na niższe warstwy – śnieg jest bardzo ciężki.

Do bałwana gdy mamy już jego profil dorabiamy resztę elementów. Zaczynamy od oczu z czarnych kamieni dość okrągłych, następnie guziki od głowy do samego spodu a na końcu nos z marchewki. Teraz możemy wstawić naszemu bałwanowi rózgę jako rękę lub uformować z śniegu ręce przylegające do tułowia.

Robienie bałwana to świetna zabawa dla rodziców z dziećmi, która pobudza wyobraźnię oraz buduje zdolności manualne naszych dzieci. Ważne aby bałwana robić w rękawiczkach – to zabezpieczy nas przed wyziębieniem dłoni. Gdy chcemy aby nasz bałwan był prawie nie zniszczalny wystarczy go polać zimną wodą  – po zamarznięciu będzie on nie tylko miał piękna szklistą powłokę ale także będzie twardy jak skała.

Taki bałwan utrzyma się bardzo długo nawet gdy przyjdą roztopy. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *