Jak zrobić bigos – Przepis

Domowy bigosBigos to jedna z tradycyjnych potraw stosowanych w Polsce na różne okazje, nie tylko te świąteczne. Zwyczaj robienia tej potrawy jest szczególnie uwidoczniony w takich krajach jak Polska, Litewska i Białoruska. Tradycyjnie wyrabia się go z kapisty i mięsa wraz z różnymi dodatkami i przyprawi.

Bigos można przyrządzać na wiele różnych sposobów, w tym także wegetariański gdzie mięso będzie zastępowane kostką sojową lub fasolą adzuki lub wędliną wegetariańską. Smakowo występują wtedy nie wielkie różnice – warto wspomnieć, że smak typowy bigosu można łatwo uzyskać stosując odpowiednie przyprawy oraz ich proporcje.

Przyrządzanie bigosu można rozpocząć od wrzucenia do dość wysokiego garnka około 1,5 łyżki klarowanego masła lub smalcu. Następnie należy dodać do garnka pokrojonego drobno w kostek 15 deko boczku. Należy odczekać aż wszystko się wytopi i zacznie ładnie skwierczeć i się rumienić.

Kolejny krok to dodanie pokrojonej cienko na kostkę kiełbasy – mogą być różne rodzaje. Około 300 gram chudej kiełbasy wędzonej wieprzowej oraz taka sama ilość kiełbasy białej.Wszystko należy dobrze podsmażyć w garnku.

Następnie do garnka dodaje się mięso właściwe czyli około 25 deko pokrojonej w kostkę wieprzowej łopatki i taka sama ilość pokrojonej w kostkę wołowiny. Wszystko należy podsmażyć i odczekać aż mięso zacznie się przysmażać. Do całości należy dodać też jedną dużą pokrojoną bardzo drobno cebulę.

Wszystko należy mieszać i nadal trzymać na gazie. Teraz pora na dodanie ulubionych grzybów – świetnie sprawdzają się podgrzybki oraz kurki. Należy je oddać po wcześniejszym namoczeniu – dobrze je dodać z wodą w jakiej się moczyły.

Teraz pora na dodanie około 150 gram suszonych śliwek jakie są drobno pokrojone. Warto dodać też trochę ziela angielskiego, owoce jałowca oraz kminek. Warto także pamiętać o pieprzu – ponownie wszystko należy wymieszać i zostawić pod przykryciem na około 15 – 20 minut aby się dobrze poddusiło. Warto dodać liście laurowe oraz sól – sól ważne aby dać na koniec aby mięso nie było twarde.

Następnie trzeba dodać kapustę kiszoną – ważne aby była ładna i jasna sprawiająca wygląd świeżości. Powinno się oddać jej około 2 kilogramy do garnka i należy ponownie wszystko zamieszać i dusić w garnku. Warto wlać odrobinę przegotowanej wrzącej wody aby wszystko łatwiej się gotowało.

Ponownie gotuje się pod przykryciem do miękkości kapusty – czyli nawet 3 godziny. Co jakiś czas trzeba całość mieszać.


Jeśli lubisz bigos to na pewno będzie się zadowolonym z przedstawionych przepisów. Wykonanie jest proste a efekty są bardzo smaczne i pożywne. Bigos jest jedną z tradycyjnych potraw serwowanych na różne okoliczności w Polsce – ale można zrobić go dla siebie w dowolnym czasie. Warto więc znać na niego sprawdzone przepisy.

Bigos to jest danie bardzo syte i dość ciężkie – więc raczej nie powinno się z nim przesadzać. Każdy przepis na bigos można dowolnie modyfikować do własnych upodobań smakowych.

Warto także wspomnieć, że wiele osób określa te potrawy jako lepsze na następny dzień od jego zrobienia. Warto wypróbować go samemu. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.