Jak zrobić centrownicę obręczy i kół

Centrowanie koła roweruWykonanie takiego wynalazku wcale nie jest trudne. Wystarczy przygotować sobie widelec od starego roweru oraz kilka śrub wraz z solidną podstawą. Widelec mocujemy w podstawie tak aby był sztywno i się nie ruszał.

Następnie w widelcu wiercimy wiertłem do metalu kilka dziurek w które wkręcamy śrubki (dość długie). Śruby mocujemy tak aby jedna dotykała boku obręczy koła a druga jego górnej powierzchni.

Śruby muszą być zamocowane bardzo mocno, aby były nieruchome i nie zdolne do wyginania się. Całość gdy jest przygotowana działa na zasadzie następującej.

Wkładamy koło na ośce do widełek i obracamy kołem. Śruby pokazują nam bardzo dokładnie gdzie są odchyły od równego okręgu, czy na zasadzie zrobienia z koła powierzchni jajowatej lub wygięcia koła w bok.

Na takiej prostej maszynie można wycentrować koło co do 1 mm. Pamiętajmy że koła się centruje nie śrubami które wkręciliśmy lecz szprychami. Gdy widzimy że w danym miejscu koło odskakuje to tam naciągamy mocowania szprych aby wyrównać koło. Całość jest wykonana bardzo prosto.

Centrowanie także oczywiście można wykonywać na własnym rowerze, odwracając go do góry nogami – ale nie jest to już tak dokładne działanie jak na tej prostej maszynie. O centrowaniu obręczy i kół warto przeczytać więcej. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Jeden komentarz

  1. Grzesiek

    Urządzenie jest bardzo proste do zrobienia samemu. Wystarczy tylko nadać mu jakiś wskaźniki co do miejsca gdzie powstaje odchylenie obręczy koła. Można wykonać to za pomocą desek jak i rurek. Dosłownie z odpadów budowlanych można zrobić maszynę tego typu. Samemu zrobiłem coś takiego z wszystkimi regulacjami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.