Jak zrobić centrownicę obręczy i kół

Centrowanie koła roweruWykonanie takiego wynalazku wcale nie jest trudne. Wystarczy przygotować sobie widelec od starego roweru oraz kilka śrub wraz z solidną podstawą. Widelec mocujemy w podstawie tak aby był sztywno i się nie ruszał.

Następnie w widelcu wiercimy wiertłem do metalu kilka dziurek w które wkręcamy śrubki (dość długie). Śruby mocujemy tak aby jedna dotykała boku obręczy koła a druga jego górnej powierzchni.

Śruby muszą być zamocowane bardzo mocno, aby były nieruchome i nie zdolne do wyginania się. Całość gdy jest przygotowana działa na zasadzie następującej.

Wkładamy koło na ośce do widełek i obracamy kołem. Śruby pokazują nam bardzo dokładnie gdzie są odchyły od równego okręgu, czy na zasadzie zrobienia z koła powierzchni jajowatej lub wygięcia koła w bok.

Na takiej prostej maszynie można wycentrować koło co do 1 mm. Pamiętajmy że koła się centruje nie śrubami które wkręciliśmy lecz szprychami. Gdy widzimy że w danym miejscu koło odskakuje to tam naciągamy mocowania szprych aby wyrównać koło. Całość jest wykonana bardzo prosto.

Centrowanie także oczywiście można wykonywać na własnym rowerze, odwracając go do góry nogami – ale nie jest to już tak dokładne działanie jak na tej prostej maszynie. O centrowaniu obręczy i kół warto przeczytać więcej. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Jeden komentarz

  1. Grzesiek pisze:

    Urządzenie jest bardzo proste do zrobienia samemu. Wystarczy tylko nadać mu jakiś wskaźniki co do miejsca gdzie powstaje odchylenie obręczy koła. Można wykonać to za pomocą desek jak i rurek. Dosłownie z odpadów budowlanych można zrobić maszynę tego typu. Samemu zrobiłem coś takiego z wszystkimi regulacjami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *