Jak zrobić chrupiące frytki

Frytki jakie chrupiąRobienie pysznych chrupiących i złocistych frytek jest bardzo proste, wystarczy znać tylko kilka zasad ich przyrządzania.

Jak zrobić dobre frytki – na początku zacznijmy od podstawy a mianowicie niektóre ziemniaki nadają się bardziej na wyrabianie z nich frytek niż inne. Istnieje nawet specjalna odmiana ziemniaków frytkowa, która jest przeznaczona tylko do robienia z nich frytek.

Ziemniak ma istotne znaczenie co do jakości wykonanych frytek, czy nie nasiąkną tłuszczem i jaki będzie ich smak – jednak nie jest on decydujący w ich smaku – bo duże znaczenie ma też sposób ich przyrządzania.

Najbardziej istotne zasady podczas ich robienia to, to aby kartofel był pokrojony na wielkości frytek nie większe niż kupnych – czyli dość drobno siekany. Ma to bardzo duże znaczenie z tego powodu że za gruba frytka przypiecze się z zewnątrz a tylko ugotuje w środku. Frytki powinny być więc cienkie.

Następna bardzo ważna zasada, frytki wrzuca się do smażenia na gorący olej a nie tak aby olej nagrzewał się razem z frytkami. Gdy wrzuci się frytki do zimnego oleju bardzo szybko nasiąkną tłuszczem – gorący olej im nie pozwala chłonąć tłuszczu.

Powodem tego jest to że frytka w gorącym oleju wypuszcza setki bąbli od pieczenia jej naturalnej wilgoci – to powstrzymuje pobieranie przez nią oleju do środka.

Kolejna zasada polega na pieczeniu frytek do tego czasu aż zrobią się złociste. Podczas pieczenia należy przekładać frytki tak aby wszystkie usmażyły się dobrze i równomiernie.

Przekładanie frytek także zapobiega ich sklejeniu. Warto wspomnieć że frytki także można piec w piekarniku – wykonuje się to podobnie jak smażenie – gorący piekarnik, przekładanie i wyjmowanie złocistych.

O tym jakie kartofle nadają się na frytki oraz jak jeszcze można urozmaicić frytki i inne proste dania warto przeczytać więcej. Zapraszamy do przeczytania kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.