Jak zrobić ciasto na ryby

Dobre ciasto wędkarskieCiasto jakie używa się podczas wyjazdów na ryby jest sekretem w recepturze każdego wędkarza. Tutaj opisany jest  sposób w jaki najlepiej wykonuje się ciasto na ryby.

Do zrobienia dobrego ciasta trzeba mieć wiedzę, mianowicie ryba znacznie lepiej widzi w wodzie coś białego niż o ciemniejszym kolorze – i ten kolor bardzo kojarzy się jej z pożywieniem. Także istotny jest zapach ciasta – dobry dobór składników ciasta na ryby jest bardzo ważny.

Jak zrobić dobre ciasto na ryby – przygotujmy składniki. Do wykonania ciasta na ryby potrzebna nam będzie mąka tortowa, olejek zapachowy lub cukier waniliowy (lepszy olejek) i woda bądź mleko. Olejek jaki cieszy się największym powodzeniem u ryb to oczywiście waniliowy lub rumowy a potem migdałowy.

Wykonywanie ciasta na ryby: wsypujemy mąkę na głęboki talerz a następnie zalewamy ją odrobiną wody lub mleka. Teraz dużą łyżką zaczyna się mieszać po to aby powstało gęste ciasto. Gdy ciasto będzie już zlepione należy wziąć je w dłonie i zacząć ugniatać. Aby się nie lepiło za mocno do dłoni należy co chwila dosypywać do niego mąki. Mąka będzie stopniowo utwardzała ciasto i zapobiegała się jego klejeniu do dłoni.

Gdy będzie się dość długo ugniatało ciasto, stanie się one twardawe, teraz dodaje się olejek – kilka kropel około 5 na ciasto o średnicy kuli 5 cm. Następnie ponownie ugniatamy ciasto. Robimy to do momentu aż będzie twardawe. Po ugnieceniu należy je wstawić na co najmniej godzinę do lodówki. Przed wyjazdem na ryby bierzemy ciasto i jest już gotowe do łowienia.

Należy jednak pamiętać że ciasto robimy twardsze niż takie jakim mamy zamiar łowić ryby – ciasto po wyjęciu z lodówki zmięknie mocniej niż stan jaki miało przed wsadzeniem. Pamiętajmy że im twardsze ciasto tym rybie ciężej je urwać z haczyka, więc łatwiej ją złapać.

Miękkie ciast spada bardzo szybko i ciężko coś na to zaciąć. Ciastem nie podkarmiamy ryb  po skończonym łowieniu, nie wrzucamy go do wody, lepiej wyrzucić je gdzieś w pole – ciasto w wodzie będzie gniło i zakwasi wodę, niszcząc brania na danym punkcie łowiska.

Ile ciasta potrzeba na ryby – otóż niewiele, kula średnicy 4 cm wystarczy na cały dzień połowu ryb na ciasto. Ryby jakie szczególnie lubą taką przynętę to Lin, Karaś, Płotka a także kilka innych gatunków. Dobre ciasto wędkarskie oraz inne przynęty można kupić w sklepach wędkarskich, także w internecie. Zapraszamy do następnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.