Jak zrobić ciastolinę

Plastelinowa masaJak zrobić ciastolinę czyli wspaniałą elastyczną i bardzo modalną masę do zwaby dla dzieci. W ciastolinie można rzeźbić, robić z niej figurki jak i różne wzorki oraz dekoracje.

Ręcznie zrobiona ciastolina jest identyczna jak ta nabywana z dość duże pieniądze w sklepach a wytworzenie jej samemu jest bardzo tanie. Warto zaopatrzyć się w różne kolorowe barwniki spożywcze jakie stworzą poszczególne kolory na bryłkach modalnej masy.

Ważnym składnikiem domowej ciastoliny jest zarówno oczywiście woda jak i skrobia kukurydziana lub w zamian z nią skrobia ziemniaczana. Mają one odmienne zachowania fizyczne ale każda z nich tworzy bardzo ciekawe możliwości późniejszej elastyczności.

Można także dodać proszek do pieczenia lub sodkę jaka dodatkowo powinna spulchnić masę. Pamiętajmy także o tym że jeśli damy za wiele wody to może wyjść zbyt rzadka masa. Powinno się kontrolować gęstość masy już w garnku lub na patelni podczas wyrabiania.

https://www.youtube.com/watch?v=xZBDUNiTI-k

W wyrobie także trzeba pamiętać o dodaniu soli oraz oleju jaki zabezpieczy przed sklejaniem się masy. Ciastolinę należy przechowywać w zamkniętych pojemnikach (może być to lodówka) aby masa nie twardniała.

Jeśli zrobi się coś z masy i chce to zachować można pozostawić ją do wyschnięcia. Gdy stanie się twarda można zabezpieczyć to bezbarwnym lakierem. Tego typu masa jest świetną zabawą i warto mieć kilka jej kolorów aby pobudzić kreatywność dzieci w tworzeniu ciekawych figur.

Zapraszamy do zobaczenia kilku poradników jak zrobić idealną masę plastyczną tego typu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *