Jak zrobić czapkę z papieru

DIY czapka z papieruCzapka wykonana z papieru to proste origami oraz bardzo praktyczne rozwiązanie w wielu sytuacjach. Czapki papierowe, które można wykonać samodzielnie – idealnie nadają się podczas malowania pomieszczeń do ochrony głowy. Można także z nich korzystać podczas silnego działania słońca lub w innych okolicznościach.

Aby zrobić własna czapkę z papieru nie trzeba mieć niczego więcej po za samą dużą kartą papieru. Im większy arkusz papieru tym lepiej. Świetnie do tego nadają się wszelkiego rodzaju gazety. Natomiast kartki z papierów do drukarki są zbyt małe, aby zrobić z nich faktyczną czapkę. Szczególnie taką którą będzie można wykorzystać na głowie.

Jak zrobić czapkę z papieru – należy dużą kartę papieru (na przykład arkusz gazety) złożyć na połowę. Z czego dobrze wykorzystywać połączone strony gazety – czyli 4 strony, potem będziemy mogli je złożyć ze sobą czyli jej pierwszą i ostatnią kartkę. Rozłożony arkusz papieru kładziemy na balacie stołu lub biurka.

Następnie składamy go na połowę. Składanie jest jej najdłuższego boku – po prostu składamy go na pół aby powstał prostokąt.

Tworzy się z tego – 4 stronicowa karta papieru po zagięciu (zagięcie można wykorzystać naturalne jakie było w podziale stron gazety). Następnie zagięcie powinno być od góry a kartki stykające się ze sobą otwarte od naszej strony od dołu. W tym kroku składamy na górze (od strony zagięcia) rożek po każdej stronie – tak aby był równy po dwóch stronach. Powinniśmy wykonać zagięcie górnej połowy papieru w kształt odwróconej litery V.

Zagięcia rogów powinny być idealnie równe. Dobrze od początku do końca obrazuje to dołączony film do artykułu.

Następny krok to jest zagięcie luźnego elementu kartki od spodu do wysokości zagięcia rogów (czyli tego szpiczastego dzióbka). W równej linii należy zgiąć kartkę aż do samego zagięcia dolnego rogów. Obracamy kartę na drugą stronę i tak samo zaginamy papier do równej linii z poprzednim zagięciem – to także idealnie obrazuje dołączony do artykułu film.

Kolejny krok to jest zagięcie rogów tych zagięci podstawy czapki papierowej, które wykonaliśmy w poprzednim kroku. Zagięcie jest już końcowym etapem aby powstał dobry kołnierz opinający czapkę z papieru i aby się ona nie rozchodziła. Ostatnie zagięcie rogów pod siebie do obrysu czapki z papieru można wspomóc – na przykład sklejeniem klejem do papieru lub zszywaczem. Chodzi o to, aby czapka papierowa się nie rozchodziła.

Zrobienie czegoś takiego to około 1 minuta czasu. Robi się je bardzo szybko oraz w bardzo prosty sposób. Dobrze do czapek papierowych sprawdzają się trochę mocniejsze arkusze papieru – grubsze gazety czy inne kartki. Te zbyt cienkie łatwo się uszkadzają i rozchodzą na boki.

Tego typu czapki bardzo dobrze się sprawdzają podczas kreatywnych zabaw dzieci jak i podczas malowania pomieszczeń. Ich koszt jest praktycznie zerowy, dlatego gdy się ją zrobi, potem można spokojnie je wyrzucić. Dobrze sprawdzają się do tego niepotrzebne gazety.

Co więcej potrafiąc robić czapkę z papieru – już jest się bardzo blisko to zrobienia łódki papierowej czy pukawki a nawet samolociku – który bardzo daleko lata. Wszystko ma bardzo podobne konstrukcje i wykonuje się to na bazie podobnych zagięć papieru. Nie pozostaje nic innego jak zabrać się za przygotowanie własnych papierowych elementów. Umiejętność robienia czegoś takiego, zawsze się może przydać. Zapraszamy do kolejnych artykułów w serwisie.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasz Facebook i YouTube!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Udostępnij na:

Jeden komentarz

  1. Krzysiek32 pisze:

    Zrobiłem to sobie z gazety, faktycznie mega prosta konstrukcja a działa idealnie. Fajnie też chroni głowę jak jest dostatecznie głęboka. Przydało mi się teraz w domu do malowania a wcześniej do kładzenia gładzi na ścianach i tarkowaniu. Bardzo fajnie pokazane to rękodzieło funkcjonalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: