Jak zrobić dobrą procę samemu

Własna procaProca jest niczym innym jak bronią miotającą pociski. Siła pocisków zależy od rodzaju procy a przede wszystkim jej naciągu i tworzywa z jakiego ona jest wykonana.

Proca nie musi być w kształcie Y, mogą być to też tuby. A teraz jak zrobić procę typu Y i tubową.

Jak zrobić procę:

Proca typu Y – na początek należy przygotować drewno w kształcie Y. Najlepiej gdy rozwidlenie nie będzie ostrokątne lecz z łagodnym wcięciem okrągłym łukiem, idące do zwieńczenia czyli przyszłej rączki. Drewno czyli profil procy powinien być o dość sporym rozpięciu między dwoma ramionami.

Optymalnie to około 10 centymetrów. Następnie przygotowujemy naciąg, może być to dowolna guma. Jednakże najlepszą jest taka z kauczuku lub sylikonu – jest bardziej rozciągliwa i trwała oraz mocniejsza. Naciąg można także kupić gotowy w sklepie.

Wykrajemy następujący kształt w całości: oczko okrągłe z którego rozchodzą się 2 paski po obu stronach równolegle. Paski te powinny mieć długość około 10 cm każdy. Kółko czyli przyszła ładownica pocisków powinna mieć średnicę od 1 do 2,5 cm.

Następnie oba końce od naciągu przymocowujemy do drewna czyli ramion procy. Warto wspomnieć że najlepszym drewnem na procę jest leszczyna z powodu jej giętkości i wytrzymałości. Końce naciągu nie mogą być napięte lecz luźno zwisające. Czyli naciąg musi mieć sporo luzu.

W zasadzie to wszystko – pamiętajmy że taką procą najlepiej strzelać z drobnych kamieni lub metalowych kulek łożyskowych. Siła takiej procy jest na tyle duża że przebija butelkę na wylot z odległości 20 metrów. Najważniejsze jest to, aby nie strzelać do zwierząt i niczego co żyje – nikomu nie było by przyjemne samemu dostać z czegoś takiego. Zasięg takiej procy wynosi około 60 metrów.

Proca tubowa –  jest to prosta proca wykonana z rury czy korpusu innego owalnego przewodu. Średnica takiej rurki nie powinna być większa niż 4 centymetry. Naciągiem w tym przypadku może być palec od gumowej rękawiczki nasadzony końcówką na rurę i mocno do niej utwierdzony.

Zamiast palca można stosować także inne podobne elementy. Moc takiej procy jest mniejsza o 30% od typu Y ale za to często celniejsza.

Tutaj trafiamy dość precyzyjnie w małe elementy jakimi może być kartka wielkości 5×5 cm – z odległości 15 metrów. Proca typu Y trafia w kartkę 7×7 cm z tej samej odległości. Jednakże celność w obu przypadkach zależy od wprawy strzelającego i jakości wykonania procy.

Najlepszymi darmowymi pociskami są kamyczki. Jednakże mają nierówną powierzchnię przez co na daleki dystans często mogą skręcać w torze lotu. Kulki łożyskowe nie mają fluktuacji i trafiają do celu a zarazem są najmocniejszym pociskiem. Procą można strzelać do celów takich jak puszki lub tarcze. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: