Jak zrobić dobre i silne hasło łatwe do zapamiętania – przykłady haseł
W dzisiejszych czasach niemal wszystko jest zabezpieczane w sieci hasłami. A więc, jak zrobić bardzo dobre silne hasła. Takie trudne do złamania lecz łatwe do zapamiętania. Oczywiście można dodatkowo używać wbudowanych managerów haseł w przeglądarkach internetowych lub osobnych programów. Jednak nie zawsze jest to możliwe i pożądane.
Czasami nie chcemy zapisywać haseł. Lub po prostu przydają się one zawsze dostępne – we własnej pamięci . Absolutnie zawsze warto tworzyć silne hasła, ale takie łatwe do zapamiętania. Jest to prosta i bardzo skuteczna metoda.
Na początku proste przykłady o co chodzi w hasłach. W załączonym filmie do artykuły jest to pokazane jeszcze wyraźniej.
Jeśli hasło składa się z samych cyfr (10 szt. od 0 do 9) i ma 4 znaki (powtarzalne kombinacje) – to oznacza, że całe hasło może mieć zaledwie 10 000 kombinacji. Jeśli dodamy kolejną 1 możliwość kombinacji z cyframi: czyli hasło z 5 znaków, to już hasło ma 100 000 kombinacji.
Na klawiaturze komputera można bezpośrednio z klawiatury wywołać 94 kombinacje znaków. Znaki te to są cyfry, litery małe, litery duże i pozostałe znaki. W takim wypadku wcześniej wspomniane 10 możliwości znaków rośnie do 94 na każdej powtarzalnej kombinacji. A tym samym poziom komplikacji haseł rośnie astronomicznie.
Dobrze teraz o wiele prostsze przykłady co do haseł. Wiele osób stosuje hasła wyglądające przykładowo tak „Kd*sm8AcrL[3KP1” lub „AdamK431”. Pierwsze jest trudne ale beznadziejne do zapamiętania, a drugie bardzo proste do złamania. Obydwa hasła tego typu są więc bezsensowne.
Pole wpisywania hasła może obsłużyć minimalną długość 15 znaków a z reguły 32 znaków i więcej. Większość serwerów i stron wymaga (bardzo mądrze) minimalną komplikacje hasła na poziomie 8 znaków. Najczęściej powinna być w nich co najmniej: Duża litera i cyfry. Aby minimalnie zabezpieczyć hasło przed złamaniem.
Warto zdać sobie sprawę, że hasło wcześniej wspomniane jako trudne nie jest wcale trudniejsze od przykładowo hasła wyglądającego tak „Uwielbiam#moje*koty”. To hasło tylko pozornie wydaje się bardzo proste, ale tak naprawdę jest bardzo trudne do złamania. Podczas łamania hasała, komputer musi dopasowywać każdy znak z osobna i wszystkie znaki muszą zostać dopasowane jednocześnie. Inaczej nie ma potwierdzenia, czy znaki w kolejności są dobre. Dlatego takie hasła są bardzo trudne.
Warto skorzystać ze stron pokazujących jak wymyślone hasło jest trudne. Wystarczy takie strony wyszukać w internecie pod zapytaniem „check password strong”.
Szybko się przekonacie, że hasła dla was bardzo proste do zapamiętania – są znacznie mocniejsze, niż losowe i chaotyczne ciągi znaków.
Dlatego zamiast haseł wyglądających tak „k8#vCl-sRsn(Lo” lepiej wymyślić łatwe do zapamiętania ze słów i znaków. Takie hasło, które zawsze będzie łatwo sobie przypomnieć – a tym samym zapamiętać. Warto zwrócić uwagę na to, że hasło na bazie słów i znaków zawsze jest dłuższe. Tym samym też jest mocniejsze. Hasło typu „Moja*kotka*to*kicia*” jest dosłownie kilkaset tysięcy razy mocniejsze, niż te poprzednie chaotyczne. To możecie sprawdzić samemu na bazie wcześniej wymienionych stron do sprawdzania mocy haseł.
Jak więc wymyślić bardzo mocne i dobre hasło – wystarczy pomyśleć nad użyciem prostych słów oraz znaków. Tak aby samemu było je zapamiętać bardzo łatwo. Z powodzeniem wymyślimy takie, mające nawet 15 znaków i nadal łatwe do zapamiętania. Hasła tego typu nie są do złamania od strony jego rozszyfrowania. Użytkownik Internetu możne zabezpieczyć się tylko hasłem, a próby ich łamania są coraz mniej owocne. Częściej wykorzystywane są luki w oprogramowaniu niż forsowanie zabezpieczeń personalnych.
Warto jednak zrobić wszystko co możliwe, aby od własnej strony się zabezpieczyć. Dlatego powinno się posiadać dobre hasła. Poznaliście teraz metodę na tworzenie haseł bardzo trudnych, a zarazem prostych do zapamiętania.. Zapraszamy do kolejnych tematów oraz komentarzy.
Bardzo przydatny artykuł. Taka wiedza zawsze się przyda. U siebie ustawiam hasła w sposób automatyczny. Czyli sama przeglądarka proponuje jakieś hasło i zapisuje je także do swojej pamięci. Jednak ten wygodny sposób ma też wady. Nie da się zalogować z innego urządzenia niż swoje własne. Może oczywiście korzystać z chmury i hasło znać tylko do chmury. Ale jednak dobrze pamiętać te najbardziej turystyczne w głowie. Dziękuję za ten bardzo pouczający materiał. Faktycznie wszystko w nim się zgadza także na mój rozum.
Zmieniłem u siebie dwa hasła na stronach co często korzystam. Teraz dokładnie pamiętam jaki one brzmią i mają ponad 10 znaków. Bardzo mi to pomogło. Do tej pory miałem je zapisane na kartce i zawsze przepisywałem. A teraz mam wszystko w głowie. Super sprawa takie poradniki. Więcej takich fajnych i ciekawie tłumaczonych tematów.