Jak zrobić dobry blok w tenisie stołowym

Blok tenis stołowyBlok w tenisie stołowym jest to zagranie mogące przynieść sporo punktów. Bloki można podzielić na aktywne oraz pasywne – w pewnym sensie atakujące (zaczepne) oraz obronne.

Bloki pasywne w tenisie stołowym to zwykłe nastawienie rakietki na piłkę i jej odbicie na stronę stołu przeciwnika – czyli wykorzystanie energii piłki do jej przebicia po ustawieniu rakietki z możliwym lekkim dodaniem energii od siebie – ruchu posuwistego w stronę piłki.

Bloki aktywne w tenisie stołowym to zagrania, jakie mogą dać sporo punktów i nie tylko służą do obrony przed uderzeniem atakującym przeciwnika ale także jako działania kontratakujące.

Bloki aktywne można dodatkowo podzielić na różne grupy – te z wykorzystaniem kierowania piłki na niekorzystne miejsca dla przeciwnika, te z dodatkiem zmienionej rotacji, o zmiennej długości opadu piłki oraz o zmiennej mocy piłki jak i rotacjach jak i siłach pozorowanych.

Na początku należy jednak powiedzieć jak wykonać prawidłowo typowy blok w tenisie stołowym – otóż opiera się to na dwóch prostych zasadach. Należy nachylić rakietkę w taki sposób, aby piłka nie wypadła za stół (pochylenie w stronę blatu stołu) oraz ruszyć do przodu rakietką, aby ona zamykała tor lotu piłki i nadała jej parabolę lotu na stronę przeciwnika.

Z czasem samemu zacznie się ustalać kąt pochylenia rakietki względem siły rotacji piłki oraz jej mocy. Bloki z reguły ustawia się na ataki tospinowe przeciwnika lub silne uderzenia bez rotacyjne.

W bloku dobrze jest zawsze kierować torem lotu piłki – tak aby spadała ona w miejsce gdzie będzie najmniej wygodna dla przeciwnika i nie dała mu okazji do ponownego ataku. Najlepiej kierować ją w przeciwny róg lub krawędź stołu, niż znajduje się oponent. Dzięki temu kontra będzie znacznie bardziej skuteczna.

Po za zmianą toru lotu piłki można nadać jej zmiennej rotacji – dodać od siebie zupełnie inną rotację niż nadał jej przeciwnik. Tak aby po odbiciu od blatu przecinka, nie była prosta do odczytania lub trafienia i nie zachowała się tak jak by chciał tego przeciwnik. Należy przed uderzeniem piłki o rakietę już wykonywać ruch posuwisty jaki może zmienić rotację piłki, przy zachowaniu kąta do bloku – głównie będą to rotacje czołowe lub boczne.

Zmiana siły piłki – możemy zarówno piłkę wygasić w sile kinetycznej jak i nadać jej większej siły. Chodzi tutaj o moc dodania od siebie uderzenia rakietki lub wyhamowanie pędu piłki po lekkim cofnięciu dłoni przy kontakcie piłki z rakietką. Gdy przeciwnik jest daleko o stołu można wyhamowując siłę piłki lub gdy jest blisko dodać większą moc, aby piłka była szybsza.

Trzeba wspomnieć – że najlepsze rezultaty osiąga się dzięki stosowaniu mieszanej taktyki lub miksów tych rozwiązań.

Bloki można także używać na wysokie piłki przeciwnika – z reguły gdy przeciwnik uderza piłkę z daleka od stołu. Nie zawsze trzeba atakować piłkę i silnie ją ścinać – można nastawić rakietkę aby przebiła piłkę o niskiej mocy tuż za siatką – przeciwnik może nie zdążyć do niej dobiegnąć.

Przy wykonywaniu dobrych bloków w tenisie stołowym można zdobyć bardzo wiele punktów. Nie jest to tylko układ obronny, ale może być też stosowany jako szybka kontra. Pamiętajmy, że atak to nie tylko top spin ale też uderzenie słabe silnie rotacyjne czy taktyczne zagranie piłką, nawet o małej mocy ale o przemyślanej strategi na zmylenie przeciwnika.

Warto trenować jak najwięcej, więcej uczy się w treningach podczas powtarzalności fragmentów gry, niż samej grze punktowej. Zapraszamy do kolejny artykułów w serwisie oraz komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.