Jak zrobić dobry silny beton

Robienie betonuBeton jest to najmocniejsze kleidło używane do budowy domów i innych obiektów użytkowych. To jak dobrze będzie rozrobiona zaprawa betonowa ma bardzo duże znaczenie co do trwałości tego co się z niego wylewa.

Źle zrobiony beton bardzo szybko się kruszy i pęka, czasami nawet nie utrzymuje spójności i jest podatny na uszkodzenia. Beton rozrobiony prawidłowo jest twardy i odporny na wszelki czynniki atmosferyczne oraz wytrzyma bez zmian bardzo dużo lat.

Jak rozrabiać beton – rozrabianie betonu polega na wymieszaniu zaprawy betonowej z wodą oraz piachem. Piach nie może być pierwszy lepszy, powinien być to żwir o frakcji około 0,5 do 1 mm. Rozrabianie betonu można wykonywać w betoniarce lub taczce, wiadrze czy czymkolwiek misowatym.

Rozrabianie betonu zaczynamy od wsypania miarki sproszkowanego betonu a następnie dodawaniu wody. Wody dodajemy do takiego stanu aż beton będzie przypominał swoją konsystencją maź. Następnie dosypujemy żwiru i dodajemy wody oraz bardzo dokładnie mieszamy.

Nie da się określić jaką gęstość ma mieć wyrabiany przez was beton, z tego powodu że różną gęstość betonu potrzebujemy do różnych działań. Do wylewania betonu potrzebujemy go rzadkiego a do wygładzania o konsystencji przypominającej budyń lub jeszcze gęstszy.

Ważne jest to aby nie skąpić zaprawy betonowej do jego rozrabiania i nie dodawać zbyt wiele żwiru. Rozkład składników to na oko po 30% każdego z nich czyli zaprawy, piachu i wody – pozostałem 10% to bezpieczny margines błędu.

Beton już rozrobiony i położony także powinien być jeszcze pod kontrolą – to znaczy należy polewać go wodą aby nie pękał i się nie łuszczył. Warto poczytać o betonach gdyż rozróżniamy jego kolka rodzajów.Zapraszamy do kolejnych artykułów.

1 wypowiedź

  1. Tymoteusz Darski pisze:

    Jak robiłem taki do szalunku stawiania płotu to dodawałem do niego już w formie kamienie polne. Potem jak to zaschło to całość wylewki stałą się niemal pancerna. Bardzo mocno związana i odporna na uszkodzenia. No i zaletą też jest mniejsza zużycie materiału bo wypełnia go darmowy budulec w postaci kamieni, które same w sobie dodatkowo go wzmacniają. Tylko nie można przesadzić, bo jak będzie za dużo wypełniacza to będzie tym samym za mało spoiny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *