Jak zrobić domek dla ptaków

Domek dla ptakówDomek dla ptaków jest bardzo często mylony z karmnikiem, są to zupełnie dwie różne rzeczy. W domku dla ptaków nie ma podwieszaczy na słoninę a sama konstrukcja  ma ściany.

Różnica jest na tyle istotna że w domku dla ptaków widnieje tylko otwór przez jaki ptaki mogą wchodzić do swojego domku który ma być on osłoną przed zimnem oraz drapieżnikami.

Jak zrobić domek dla ptaków – domek najlepiej jak jest wykonany z drewna ale nie pierwszego lepszego i byle jakiego. Na domki nadają się tylko deski z prawdziwego drewna a nigdy sklejki, czy płyty wiórowe. Powód jest tego prosty, takie coś wisi na dworze i jest narażone na słońce, deszcz i mróz – wszystko inne niż drewno puchnie i pęka już po pierwszym sezonie.

Do zrobienia domku dla ptaków potrzeba zatem desek i gwoździ. Na początek sklecamy skrzynkę podobną do głośnika bez obudowy tylnej i przedniej. Czyli chodzi tutaj o same ściany boczne oraz górę i dół. Ściany te mogą być po prostu zbite gwoździmy byle jak, nie kończenie prosto.

Ściany mające robić za przód i tył domku już powinny mieć modyfikację. Ściana tylna powinna mieć z zewnętrznej strony jakieś uchwyty do zawieszenia domku na drzewie.

Może być to deska dobita dłuższa do tej ścianki lub uchwyty czy oczka lub paski do przybicia w drzewo lub założenia obejmy aby nie niszczyć drzewa. Przednia część ścianki natomiast musi mieć wycięty otwór do wejścia. Może to być kwadrat lub cokolwiek innego ale z racji na bezpieczeństwo mieszkańców tego domku oraz ładny wygląd zazwyczaj stosuje się koła. Koła wycina się oczywiście frezami.

Frezy mogą być zarówno ząbkowe wycinające lub łopatkowe wyskrobujące. Otwór powinien mieć więcej niż 3 cm a nie więcej niż 6 z racji na większe ptaki drapieżne. Przed otworem wejściowym z zewnątrz powinna być półka na której mogą siedzieć ptaki. Ptaki siadają przed domkiem i wypatrują zarówno drapieżników jak i czegoś do zjedzenia.

W środku nie wymoszczamy takiego domku niczym, gdyż same ptactwo to wykona dużo lepiej za nas. Daszek domku powinien być dłuższy odrobinę niż ścianki pozostałe, dlatego aby zimą nie zasypał wejścia śnieg.

W wersjach domków luksusowych można zrobić z boku domku pod zadaszeniem od razu i karmnik lub wieszadełko z słoniną. Samo wykonanie w przypadku posiadania pod ręką wszystkim materiałów dla domku dla ptaków zajmie nie więcej niż 25 minut pracy. W całości projektu nie musimy się starać ani aby wyglądało to ładnie, ani aby było równe i szczelne. Ptaki wcale nie patrzą na takie drobiazgi.

Ważne aby dla nich zmieściło się tam gniazdo które ulepią z patyczków i piór. Sama głębokość gniazda nie może być większa niż  25 cm – gdyż to nie mają być kominy, ale też nie może być i sporo krótsza gdyż na pewno drapieżniki będą próbować tam zaglądać i próbować coś z niego wyłowić do zjedzenia. Sam domek więc jest nie tylko ułatwieniem do budowania gniazda ale także i ochroną.

W zależności od tego z czego go zrobimy będzie on służył przez taką długość czasu. Samo drewno to około 5 lat w dobrym stanie takiego domku. Nie należy go impregnować ani malować. Ptaki czują zapach i sam smród sztucznych farb lub lakierów nie wietrzeje wcale tak szybko jak się wydaje.

Pamiętajmy że taki domek musi być powieszony wysoko, to znaczy wyżej niż 2 metry a najlepiej im wyżej tym lepiej w konarach drzewa. Przytwierdzamy go do głównego pnia drzewa a nie do gałęzi.

Domek nie może być przytwierdzony w pobliżu gałęzi – powód jest oczywisty, drapieżnik będzie siedział na gałęzi i dłubał łapą czy dziobem w domku. A więc staramy się utrudnić dostęp wszystkiemu co może zagrażać ptakom z domku i ułatwić jakikolwiek dostęp.

Do domku już zamieszkanego nigdy nie zaglądamy, zapach człowieka może przestraszyć rodziców które porzucą gniazdo oraz jajka lub pisklęta które przez to pozostaną sierotami niezdolnymi przez to do przeżycia. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *