Jak zrobić drzewko Bonsai
Drzewko bonsai jest to prawdziwe drzewo jakie rosną na dworze lecz w rozmiarach miniaturowych. Drzewko te zawsze rośnie w doniczce w naszych domach i wymaga bardzo starannej opieki.
Same zrobienie tego drzewka nie jest bardzo trudne gdyż możemy dowolną sadzonkę prawdziwego drzewa tak modyfikować w aby powstało drzewko bonsai.
Proces osiągnięcia czegoś takiego jest jednak bardzo złożony i pracochłonny. Aby zabrać się za coś takiego należy na początek odpowiedzieć na pytanie jakie chcemy posiadać drzewko – to znaczy dąb, klon czy coś z owocowych, jest to obojętne.
Następnie kolejną bardzo ważną rzeczą zanim przejdziemy do chodowy własnego bonsai jest poznanie tajników tego drzewka. Musimy wiedzieć jaką potrzebuje ono ziemię i ile słońca.
Jeśli jest to drzewko z tych rosnących powszechnie w Polsce wystarczy popatrzyć w jakich warunkach są one w przyrodzie oraz wziąć z niej dla drzewka ziemi. Drzewom nigdy nie dajemy ziemi czarnoziemu czyli tej kupnej torfowej. Ziemia ta nadaje się tylko do kwiatów a dla drzewek jest zabójcza.
Gdy mamy już wiedzę o której napisałem wcześniej przechodzimy do części praktycznej. Aby mieć drzewko bonsai należy je wyhodować Nigdy nie może być to drzewo już wyrosłe przesadzone do doniczki. Doniczkę jaką damy drzewku musi być duża. Sadzimy drzewo od podstaw czyli w przypadku dębu z żołędzia itd.
Wcześniej wspomniałem że jest to proces pracochłonny dlatego ze rośnięcie drzewa jest procesem powolnym – na pewno słyszeliście że niektóre z drzewek bonsai mają po kilka set lat. Aby miało odpowiedni wygląd wystarczy ich 10. Sadzonka musi mieć warunki jak w naturalnej przyrodzie czyli nigdy goręcej, ani zimniej oraz bardziej lub mniej słonecznie.
Gdy nasza sadzonka już wyrasta i sięga około 20 cm należy zacząć działać. Tutaj mam na myśli formowanie drzewa. Formujemy je w ten sposób że górną partię drzewka obcinamy tak aby całość nie była większa niż 20 cm od podstawy pnia.
Tak samo gdy drzewko zacznie wypuszczać konary jak zapałki w boki musimy je ucinać na długość średnicy do 25 cm między skrajnymi punktami gałęzi drzewa po jego obu przeciwnych stronach – obcinamy symetrycznie aby kształtować równo formę drzewka.
Pamiętajmy że na początku drzewko ma tylko łodygę która stanie się pniem i kilka listków bez widocznych konarów – na wszystko po prostu trzeba poczekać – na początku zajmujemy się nie dopuszczeniem aby nasze drzewko było wyższe a dopiero z czasem jak zaczną wychodzić odgałęzienia aby nie było za szerokie.
Cały proces trwa jak widać sporo czasu ale jest on tego warty, gdyż takie drzewko daje niesamowity efekt na gościach oraz tworzy dużą więź między jego hodowcą. Należy pamiętać o tym aby ziemia nie zawsze była wilgotna – tylko podlewamy je wtedy gdy pada deszcz.
Jeśli jest susza to dajemy średnie ilości aby drzewko nie uschło – lecz nie może one mieć też zawsze wilgotnej ziemi. Najlepiej przyjąć tak że ziemia powinna być wilgotna przez 3 dni i resztę tygodnia bez podlewania i to powtarzać w czasie upałów.
Gdy pada na dworze zawsze podajmy drzewku trochę wody oraz zmoczmy jego liście. Woda musi być ustana i najlepiej sprawdza się deszczówka lub mineralna niegazowana. To wszystko co jest wam potrzebne w tej kwestii – zapraszam do pytań i debaty. Zapraszamy do przeczytania kolejnych tematów.