Jak zrobić etui i pokrowiec na klucze

Pokrowiec na klucze Różnego rodzaju pokrowce oraz etui na klucze, można dość łatwo wykonać samodzielnie. To nie jest trudne zdanie, a jego wykonanie może sprawić wiele satysfakcji. Zrobienie samodzielnie czegoś takiego, ma jedną wielką zaletę. Pozwala całkowicie spersonalizować wybrane rozwiązania oraz finalny wygląd.

Warto dodać, że etui (pokrowce) na dowolne inne rzeczy, można wykonać na tej samej zasadzie – jak te na klucze. Sposoby wykonania mogą być identyczne. Różnią się tylko rozmiarem tworzonej saszetki. Zrobienie pokrowca jest proste, na pewno każdy sobie z tym poradzi.

Tutaj drobna uwaga co do telefonów i tworzeniu pokrowców na te urządzenia. Naszym zdaniem lepszym rozwiązaniem jest stosowanie obudowy “case”, czyli pleców oraz szkła hartowanego na ekran. To praktyczniejsza ochrona, niż dodatkowe zabezpieczenia w postaci pokrowca. Dlatego w tym artykule wykonujemy etui na klucze, a nie popularniejsze dla telefonu.

Jakie rzeczy potrzebujemy do wykonania pokrowca

  • Kawałek skóry naturalnej lub inny mocny materiał.
  • Nitka do szycia – dopasowana kolorem do materiału, lub inna dla wyróżnienia wzoru.
  • Nożyczki do wycinania materiału.
  • Maszynę do szycia, lub igłę do szycia w przypadku pracy ręcznej.
  • Zapięcie saszetki: do wyboru guzik, sznurek, zatrzask lub rzep.
  • Linijkę, do odmierzenia wycinanego kawałka materiału.

Jak zrobić pokrowiec na klucze

Materiał na pokrowiec na klucze
Wybranie odpowiedniego materiału i wycięcie z niego odpowiedniej wielkości.

Jak wykonać saszetkę: na początku trzeba wyciąć odpowiednią wielkość materiału. Jak duża ma być saszetka, to zależy ile kluczy będzie w niej przechowywanych. Czy są to same tradycyjne klucze. A może dodatkowo jakieś brelok, lub grubszy pilot do samochodu.

Warto przyłożyć własny pęk kluczy do materiału, następnie zagiąć materiał na dwie części. Robimy to tak, aby swobodnie zakrywał wszystko co mamy zamiar w nim przenosić. Dodatkowo powinien posiadać zapas około 3 cm od góry i 2 cm z boku. Następnie warto rozprostować materiał na blacie i narysować linie do wycięcia. Linie mogą być wykonane ołówkiem lub długopisem. Będą służyły do wycięcia odpowiednich konturów oraz rozmiaru materiału na pokrowiec.

W moim przypadku, był to rozmiar 18 x 12 cm, wyciętego kawałka ze skóry naturalnej. Materiał ten składa się na połowę. Warto wiedzieć, że około 1 cm szerokości zajmą wykonane szwy i łączenia (zagięcia). Dlatego wielkość wycinanego materiału, można obliczyć na bazie dodania dodatkowej szerokości i wysokości +2 ,+ 1 cm. Wtedy poszycie będzie na pewno wystarczające dla saszetki.

Przydatna rada: skórę naturalną lub inny materiał wysokiej jakości, można kupić w lumpeksie. Szczególnie warto robić takie zakupy w dniu wyprzedaży, czyli najtańszego dnia w danym sklepie odzieży używanej. Przykładowo można kupić duży płaszcz, lub kurtkę skórzaną za kilka złoty. Z niej wycinamy potrzebne dla nas kawałki materiału. Pozostała część tego odzienia, może posłużyć w przyszłości na inne prace ręczne. Na przykład na łaty do zapiętek do butów, lub inne obicia.

Posiadając już wycięty materiał o pożądanych rozmiarach, można przejść do wykonania szycia. Warto mieć na uwadze, że szyjąc pokrowiec na maszynie do szycia – będzie to o wiele prostsza i szybsza praca. Podczas szycia ręcznego, zajmie to o wiele więcej czasu. A dodatkowo będzie wymagać większej uwagi i dokładności.

Szycie pokrowca na klucze, wykonuje się od strony wewnętrznej. Po wykonaniu wszystkich szwów, dopiero przewraca się go na prawidłową stronę.

Zakładka w szyciu pokrowca
Obszycie zagięcie materiału. Wykonuje się tylko na wejściu do pokrowca. Im grubszy materiał, tym trudniej go szyć.

Na początku będziemy wykonywać wejście do pokrowca, tak aby wyglądało ładnie i estetycznie. Materiał pokrowca u góry, składamy na zakładkę grubości około 1 cm. Zakładkę zaginamy i przyszywamy do strony wewnętrznej (tak jak pokazujemy na załączonym filmie w tym artykule). Wystarczy wykonać szycie całego zagięcia. To zapewni ładne wejście do naszej saszetki.

Jakie wybrać zapięcie do pokrowca na klucze

W tym momencie, dobrze jest pomyśleć o zamknięciu pokrowca. Tak aby, nie wypadały z niego klucze podczas przenoszenia. Można do tego zastosować wszyty guzik, sznurek, magnes lub zatrzask, a także rzep. Zamknięcie wszywamy w jedną stronę wewnętrznej części pokrowca. Tak aby w przyszłości, zamykało pokrowiec – łapiąc drugą stronę wejścia na klucze.

Dobrze sprawdzają się rzepy oraz guziki. Można je najłatwiej zamocować w pokrowcu. Dobrym wyborem też są zatrzaski, lub zamknięcia magnetyczne. Każdy typ rozwiązania będzie dobry.

W przypadku zapięcia, powinno się mocować na przeciwnej stronie wejścia do pokrowca – coś łapiącego drugą ściankę. Dla guzika, może być to rozcięcie w materiale na guzik. Wtedy jest ważne, aby taki otwór obszyć dookoła. Może być to także sznureczek, który będzie zapięciem otaczającym guzik. W przypadku rzepu, jest to najprostsze rozwiązanie. Przyszywa się jego drugą stronę do zewnętrznej lub wewnętrznej strony etui. W zależności czy mają być to tylko punkty stykowe, czy pasek z rzepu.

Kolejnym krokiem jest złożenie całego wyciętego materiału na dwie części. Tak aby jego krawędzie, były równe i prezentowały wymiar faktycznego pokrowca. Składamy to na stronie wewnętrznej, która w tym momencie, (do szycia) jest na zewnątrz.

Szycie pokrowca na klucze
Szycie na maszynie jest znacznie łatwiejsze i szybsze, niż ręczne.

Następnie wykonuje się szycie, na całej długości surowego złożonego materiału. Szycie najlepiej wykonać w odległości około 3-4 mm od krawędzie materiału. W przypadku szycia na maszynie, wystarczy jeden gęsty ścieg. W przypadku szycia ręcznego, dobrze jest wykonać ciaśniejsze przeplatanie nitki.

Warto trzymać się prostej linii szycia, aby pokrowiec był równy. Szycie warto zacząć od rogu dowolnej krawędzi, prowadząc je dookoła złożonych materiałów. Oczywiście zszywamy dwie surowe strony pokrowca. Strony z wejściem na klucze – nie szyjemy, bo nie ma potrzeby. Pozostają zatem tylko dwie surowe płaszczyzny do zaszycia.

Po wykonaniu zszycia i zamocowaniu zamknięcia do pokrowca, całość jest gotowa. Ostatnim krokiem jest odwrócenie pokrowca na prawidłową stronę. Szyliśmy go od strony wewnętrznej, obróconej na zewnątrz. Teraz należy pokrowiec wywinąć, na właściwą stronę od środka.

Nasz film “Jak zrobić pokrowiec i etui na klucze” – szycie ręczne:

Praca naprawdę nie jest trudna. To rękodzieło, również nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności. Warto przed rozpoczęciem pracy, wybrać wygląd oraz stosowane rozwiązania. Aby w trakcie, nie zmieniać koncepcji jego zapięć. Następnie realizuje się już wybrany plan, to postępuje naprawdę szybko.

Samemu wykonałem 3 wersje takich pokrowców. Każda następna wersja, była coraz lepsza. Zawsze robiłem to podczas słuchania jakiś audiobooków. A więc łączy się wykonanie czegoś pożytecznego z odpoczynkiem. Zapraszamy do przeczytania kolejnych artykułów w serwisie.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasz Facebook i YouTube!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: