Jak zrobić huśtawkę na drzewie
Przygotowanie huśtawki jest bardzo prostą sprawą. Cała praca nad jej wykonaniem zajmuje kilkanaście minut a daje dużo rozrywki szczególnie dzieciom. Ważne jednak jest, aby każda huśtawka była bezpieczna i stabilna.
W każdej huśtawce kluczową rolę odgrywają dwie rzeczy. Pierwszą z tych rzeczy jest oczywiście miejsce do siedzenia a drugą niezmiernie ważną mocowanie. Opisana tutaj będzie huśtawka do której nie potrzeba wielu przyrządów a same jej wykonanie będzie przedstawione prosto. Zacznijmy od tego co potrzebujemy do zrobienia huśtawki.
Na początek zajmiemy się siedzeniem, do tego może posłużyć zwykła deska byle gruba i gładka, którą potem byśmy nawiercili w 4 miejscach po jej bokach, tak aby było miejsce na mocowania liny huśtawki.
Może to także być opona od samochodu. Podobnie jak na zasadzie deski należy ją przewiercić w 4 miejscach i dać w otwory z każdej strony, dajemy tam szerokie mocne podkładki zaciskowe tak by guma się nie wyrobiła podczas bujania a całość była pewna. Opona nie ma końców więc nawierty robimy naprzeciwko siebie obierając umowny przód i tył siedziska w oponie.
Mocowania huśtawki – to nie tylko lina która nosi siedzisko ale także zaczep który je trzyma. Najlepszymi zaczepami są pętle stalowe inaczej zwane obręczami. Na początek jaką wybrać linę, i tutaj sprawa jest prosta – holowniczą do samochodów.
Lina taka jest bardzo wytrzymała i odporna na warunki pogodowe, dodatkowo ma już w sobie dwa pewne zaczepy. Mocowanie powinno wyglądać tak, że przez otwory w siedzisku przeplata się linę. Ma to wyglądać tak, aby na każdej stronie siedziska były w rzeczywistości dwie odnogi lin.
Od razu widać że potrzeba do tego dwóch lin holowniczych lub jednej w przypadku krótkiej huśtawki zawieszonej nisko nie tyle do szerokiego bujania co do lekkiego huśtania. Końce lin powinny być splecione albo na górze przy zaczepie na gałęzi albo na spodzie siedziska. Całość powinna być złączona tak że nie ma poślizgów na linach.
Rozdzielony liny na jakich jest zawieszone siedzisko dają stabilność i równy ruch wahadłowy w huśtawce, oraz służą do trzymania się osoby korzystającej z huśtawki. Na zasadach bezpieczeństwa taka huśtawka nie powinna być zawieszona wyżej niż 1 metr nad ziemią a także nie niżej niż 60 cm.
Wieszamy je zawsze na grubych konarach które są jak najbardziej poziome a nie pochylone w kierunku pnia drzewa.
Ważne by nie był konar z gruba korą bo takie coś przeciera powoli liny. Jasne jest że co jakiś czas należy przejrzeć liny i całość konstrukcji czy się coś nie poluzowało. Liny przegląda się przez przeciągnięcie ich na zasadzie paska obrotowego.
Ilość czasu życia takiej konstrukcji to minimum 2 lata – ale trzeba je chować na zimę i późną jesień do suchego ciepłego miejsca. Zapraszamy do pozostałych artykułów.
W sumie huśtawka to jedna z łatwiejszych rzeczy tego typu do zrobienia. Pomysł z oponą bardzo fajny i tani, lina jutowa lub łańcuch nadają się też super. Jeszcze kwestia mocowania ale są specjalne obejmy do tego. Ogólnie świetny pomysł na zabawę dla dzieci.