Jak zrobić i zbudować basen obok domu

Robimy basenBudowa basenu jest to dość złożony proces. Odbywa się ona na rożnych zasadach. Sposoby budowy basenu zmieniają się w zależności od miejsca w którym ma zostać on wybudowany.

Najprościej podzielić miejsce na nasz basen na dwa rodzaje. Pierwszym z nich będzie basen w domu a drugim basen na dworze, dodatkowo wpływ mają sprawy jego krycia – czy ma być to basen otwarty czy kryty.

Jak zbudować basen – budowa basenu który będzie znajdował się na dworze jest znacznie prostsza od basenu krytego. Do wykonania basenu potrzebujemy sporej powierzchni która jest uzależniona od jego wielkości. Budując basen trzeba zawsze doliczyć minimum po metrze z każdej strony od misy basenu na wykończenia. Budowa basenu zaczyna się od zagłębienia.

Zagłębienie jest lepszą formą niż nadbudówka gdyż łatwiej jest mu utrzymać napór wody. Zagłębienie czyli misa basenu i jej głębokość powinny być uzależnione od tego co potrzebujemy.

Gdy mamy małe dzieci buduje się basen warstwowy czyli z platformą wody do 1,2 metra oraz dalszym spadkiem na głębsza wodę lub też bez głębszej wody. Do formy zwykłej rekreacji wystarczy basen półtorametrowy.

W przypadku basenów znajdujących się na dworze nie trzeba martwieć się o ich bardzo silne uszczelnienie. Wystarczy w zagłębieniu przygotowanym na basen zrobić z szalunkami wylewkę z specjalnego betonu wodo odpornego. Można także zbudować murek pokryty warstwą tego betonu. Gdy beton zaschnie i murki będą już gotowe należy zająć się pokryciem całości kafelkami ceramicznymi. To także kolejna warstwa uszczelnienia a także wykończenia basenu.

Płytki nadają basenowi ładnego wyglądu a także tworzą jego powierzchnie przyjemnymi. Na otoczeniu basenu płytki powinny być antypoślizgowe specjalnie do tego przystosowane. Jest to ważne aby basen był bezpieczny.

Rogów basenu od góry czyli szczytowych nie należy budować ostrych. Najlepiej zakupić półokrągłe wykończenia. Basen powinien być bezpieczny a to jak będzie wykończony jego próg jest ważne. Baseny będące w domach potrzebują grubszej warstwy uszczelniacza betonowego.

Baseny to proste konstrukcje o które jednak trzeba odpowiednio dbać, ale o tym już w kolejnych artykułach. Polecam zbudowanie sobie własnego basenu jeśli miejsce na to pozwala, jest to bardzo komfortowe miejsce rekreacji a wcale nie takie drogie w wykonaniu oraz utrzymaniu. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.