Jak zrobić i zbudować grilla
Poznamy tutaj zasady jak zrobić podwieszanego grilla z łańcuszkiem na trójkątnym stelażu. Wygląda on bardzo fajnie i nowocześnie, sam zaś może być w dowolnych rozmiarach.
Na początek potrzeba nam kilka rurek stalowych, farby żaroodpornej, oraz kupnej kratki na ruszt, najlepiej okrągłej. Do tego łańcuszki stalowe na długość metr do 1,5 m każdy, potrzeba ich od 3 do 4.
Rurki na długość taką jakie mają łańcuszki. Spawarka lub wiertarka z wiertłem do metalu oraz nakrętki i śrubki. Zacznijmy budować swojego wymarzonego grilla – najpierw jednak dlaczego taki wygląd. Po pierwsze są to nowoczesne grille oryginalne w wyglądzie i bardzo proste do zrobienia a dodatkowo są to droższe modele w sklepach.
Jak zrobić grilla – rurki stalowe łączymy ze sobą po rozstawieniu. Możemy je zespawać na ich szczycie tam gdzie jest łączenie piramidy lub nawiercić w górnych partiach otwory i złączyć je śrubami.
Oba te sposoby zapewniają stabilny stelaż grilla. Miejsce wieńczenia można zakryć dospawanymi do tego metalowymi trójkątami płytek lub nakleić wycinki z cienkiej blachy w kształcie trójkąta, czyli tworzyć tak zwany mały daszek. Następnie malujemy wszystko na jednolity kolor farbą żaroodporną. Zużycie farby jest bardzo małe dlatego kupujemy najmniejsza puszkę. Następnie nawiercamy w daszku lub rurkach pod daszkiem otwory na łańcuszki.
Łańcuszki utwardzimy na zasadzie haczyka czyli w wywiercone otwory wkręcamy śrubę haczyk lub podkładkę trzymającą oczko łańcuszka do stelażu. Ile nóg ma mieć grill tyle powinno być łańcuszków. Następnie swobodnie zwisające łańcuszki przytwierdzamy do kratki grilla, najlepiej na zasadzie docisku do siatki przez podkładkę z śrubą przez oczko.
Kratkę warto kupić gdyż zrobienie czegoś takiego wiąże się z spawaniem drobnych pręcików a jest to czasochłonne. Gdy mamy już obecną formę należy pomyśleć o popielniku i do tego nadaje się dowolna blacha z zagłębieniem – najlepiej w kształcie powyższej kratki czyli rusztu.
Popielnik na brykiet mocujemy tak samo jak ruszt na kawałkach łańcuszka zwisających z rusztu. Ruszt oczywiście nie wkręcamy na ostatnie oczko łańcuszka lecz zostawiamy kilka ogniw powyżej. Wykonanie jest jak widać bardzo proste i szybkie.
Regulacja rusztu oparta jest na zastosowaniu haków do jego przytrzymania. Zamiast popielnika podwieszanego można również użyć czegoś swobodnie stojącego a całość grilla z rusztem może być nakładką.
Jeśli ktoś jest zdolny i wykona to ładnie może zrobić popielnik kamienny, stojący stale w jednym miejscu a stelaż będzie nakładką na takiego bardzo oryginalnego grilla – nie mówiąc już o wysokiej klasie czegoś takiego i nonszalancji.
Oczywiście to czy wyjdzie ładnie jest zależne nie tylko od narzędzi i umiejętności ale przede wszystkim wyobraźni. Zapraszamy do pozostałych artykułów.
Ja zrobiłem u siebie na działce z cegłówek palenisko a na górze po prostu ruszt z grubych prętów metalowych odpornych na wodę. Czyli zbudowałem go z cegły z wlotem na węgiel a następnie dałem ruszt wmurowany na górze otoczony jedną wysokością cegły. Bardzo dobre stacjonarne palenisko łatwe do mycia i z dużą ilością miejsca na przyrządzanie potraw.